Kıbrıs meselesinin Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine etkileri
Impacts of Cyprus problem on Turkey – European Union relations
  1. Tez No: 391697
  2. Yazar: HİLAL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kıbrıs, Avrupa Birliği, Türkiye ve Yunanistan üçgeninde birçok siyasi, ekonomik, iç ve dış politika stratejileri içeren ve bununla birlikte birçok problemleri de barındıran bir bölgedir. Kıbrıs kuzeyde Türkler, güneyde ise Rumların bulunduğu iki uluslu bir yapıya sahiptir. Bu iki ulusun kendi aralarındaki çözümsüzlükler/ sorunlar uyrukları olduğu Türkiye ve Yunanistan'ın da karşılıklı olarak sorunların çıkışı ve çözümü konusunda karşı karşıya getirmektedir. Son elli yıl içerisinde Kıbrıs Adasında gelişen bir dizi olaylar döngüsü, özellikle Rum tarafına ideolojik amaçları, Yunanistan'ın Kıbrıs üzerinde hak iddaları, Enosis- Megali İdea düşünceleri, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'taki vatandaşlarını uluslararası arenada tanınmasını sağlamaya dönük çalışması ve Türk varlığının kabul edilmesi yönünde siyasi hareketler, bununla birlikte bölgenin jeostratejik ve jeopolitik önemi, Türkiye ve Yunanistan arasında günümüzde de güncelliğini koruyan bir mesele haline gelmiştir. Sorunların bütünleşmeci temelinde veya bütünleşmeye/birleşmeye yönelik Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği bir dizi anlaşmalar, planlar (Kurucu Anlaşmalar, Fikirler Dizisi, Annan Planı, vs.) uygulanılmaya çalışılmış, lakin tarafların bölgedeki çıkarlarından, stratejilerinden vazgeçmemesi sebebiyle başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Aynı zamanda Kıbrıs Adasındaki sorunlar dinamikliğini korurken 1998 yılında Kıbrıs Rum Kesiminin Avrupa Birliği ile Müzakerelere başlaması ve 2004 yılında da Avrupa Birliği'ne tam üye olması sorunu daha da karmaşık hale getirmiştir. Bu karmaşıklık, Türkiye'nin AB ilişkilerinde yeni bir dönemi başlatmış, Avrupa Birliği devletler hukuku açısından mümkün olmadığı halde Kıbrıs'ı temsilen Kıbrıs'taki Rum Yönetimi'ne vermiş olduğu üyelik statüsü, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yönelik politikalarının ve Kıbrıs ile ilgili stratejilerinin de değişmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Cyprus is a region, which contains plenty of political, economic, domestic and foreign policies and shelters many other problems along with them, within triangle of European Union, Greece and Turkey. It has a two nationals structure with the Turkish in the north and Greek in the south. The deadlock/problems between these two nations put also Greece against Turkey or vice versa in regard to the reasons and solutions of the problems. A cycle of serial events, which had been developed in Cyprus island during the last fifty years, particularly the ideological objectives of Greece party in island, the claims of Greek over Cyprus, Enosis – Megali Idea opinions, the works, performed by Turkey for recognition of Turkish citizens' rights in international arena and political movements in the direction of acceptance of Turkish existence in the island, along with geopolitical and geostrategic importance of region have become a problem, which has always protected its popularity, between Turkey and Greece. A serial of plans (Founder Covenants, Amman Plan, A Serial of Ideas etc) have been tried to be applied in the direction of uniting the two nations by European Union and United Nations, but all have been failed since the parties haven't made any sacrifices from their benefits and strategies. The starting of discussions of Greek Populated Part of Cyprus with European Union in 1998 and their becoming a full member in 2004 while the problems have been still preserving their dynamism have made this matter more complicated. This complication has started a new period between Turkey – European relations. The membership status, granted to Greece Administration in the island despite of the fact that it is not possible from the angle of European Union Law of Nations, has caused a change in strategies of Turkey related to Cyprus and policies in regard to European Union.