Yeni Türk Ticaret Kanunu ve yeni Türk Borçlar Kanunu'na göre faiz hükümlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 391700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
1 Temmuz 2012 de yürürlüğe giren 6098 sayılı yeni Türk Borçlar Kanunu ve 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu gelişen ve değişen ekonomik ve sosyal şartlara göre çeşitli yeni tanımlar ve hükümler getirirken, faizle de ilgili çeşitli hükümler ortaya koymuştur. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 7, 8 ve 9. maddelerinde, faiz konusu, tacir ve ticaret hayatı açısından kurala bağlanmıştır.Ticaret dışı işlemler ise, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 88., 120. ve 121. maddelerinde kurala bağlanarak açıklığa kavuşturulması hedeflenmiştir. Bu çalışmada, yeni Türk Borçlar Kanunu ve yeni Türk Ticaret Kanunu'nda faiz kavramını çeşitli yönlerden inceleyerek, uygulamaların ne yönde geliştiği değerlendirilecektir. Bu anlamda, faizin hukuki niteliğiyle birlikte, Türk Borçlar Kanunun anapara ve temerrüt faizine ilişkin hükümleri ve sınırlamaları da incelenecektir. Türk Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan faiz konusundaki uygulamalar ve doktrindeki tartışmalarda çalışmamızda yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
While becomed effective in 1 July 2012 new Turkish Code of Obligation numbered as 6098 and new Turkish Commercial Code numbered as 6102 have prowided new definitions and terms into developing and changing economics and social conditions, both laws have presented new provisions about interest. İnterest issue has determined in articles 7., 8. and 9. in commercial code due to merchant and trade life. Activities out of business have been aimed to designate and clarify in articles 88., 120. and 121. of Turkish Code of Obligation numbered 6098. In this paper, we vill analysis and evaluate the interest issue in different aspects of practices. In this sense, restrictionend provisions in new Turkish Code of Obligation about capital and default interest. Implementations and discussions in doctrines about interest issue that take part in Turkish Code of Obligation and Turkish of Commercial Code will be involved in our study.