İştirak (sermaye katılım) sözleşmeleri yoluyla anonim ortaklıkta pay sahipliğinin kazanılması
Acquisition of shareholdership in the joint stock companies through capital subscription agreements
- Tez No: 696430
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Dört bölümden oluşan bu doktora tezi anonim ortaklıktaki pay sahiplerinin satıcı sıfatıyla, Türk Ticaret Kanunu'na göre ortaklıkta dış kaynaklardan yapılacak sermaye artırımı sonucu çıkarılacak yeni payların satışı için alıcı durumundaki üçüncü kişilerle (yatırımcılarla) yaptığı ve bir borçlar hukuku sözleşmesi olan“İştirak Sözleşmeleri”ni konu almaktadır. Buna göre satıcılar, ortaklıkta çıkarılacak yeni payların alıcılar tarafından iktisap edilmesini sağlayacaktır. Böylelikle ortaklığa yeni sermaye getirilmesi ve sözleşmede alıcı durumundaki üçüncü kişilerin ortaklıkta pay sahibi olması sağlanacaktır. Dış kaynaklardan yeni pay ihracı suretiyle ortaklıkta sermaye artırımı yapılması ve yeni payların alıcı tarafından iktisabı yolları ile bu kapsamda yapılacak işlemler incelenmiştir. Ayrıca, borcun yerine getirilmemesi halinde tarafların temerrüdü, bunun sonuçları ve uygulanacak yaptırımlar sırasıyla ele alınmıştır. Tezde benimsenen yöntem uyarınca, hukuki sorunlar ile uygulamada çıkabilecek sorunlar tespit edilmiştir. Bu çerçevede bunlara ilişkin öğretideki görüşler ile Yargıtay'ın kararları incelenmiştir. Eski ve yürürlükteki Türk Ticaret Kanunu hükümleri ile karşılaştırmalar da yeri geldikçe yapılmıştır. Ayrıca İsviçre Borçlar Kanunu'nu ve uluslararası mevzuat hükümleri de dikkate alınarak ilgili hukuki soruna ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which consists of four parts, examines the capital subscription agreements made under the Turkish Code of Obligations, signed by the existing shareholders of the joint stock companies as the sellers and the third parties (investors) as the buyers in order to sell the shares to be issued in the company as a result of capital increases through external funds by issuing new shares according to the Turkish Commercial Code. Accordingly, the sellers shall provide the newly issued shares to the acquisition of the buyers. By doing this, new capital shall be brought to the company and the third parties in the agreement as the sellers shall be the shareholder of the company. The process of capital increases in the company through external funds by issuing new shares and the ways in order for buyers' acquisition of the new shares and the transactions to be carried out in this process are examined in this study. Additionally, the default of the parties' in the fulfilment of the obligations, their consequences and the remedies to be applied are addressed respectively. Pursuant to the method adopted in the thesis, the legal problems and the problems to be faced in practice are identified. In this context, the opinions and views in doctrine and the approach of the Court of Appeal regarding these problems are examined. The old and current Turkish Commercial Code regulations have been compared as appropriate. The Swiss Code of Obligations and international law are also taken into consideration and then the assessments related to legal problem are made.