II. Meşrutiyet dönemi Türkçe dersi müfredat programlarının çocuk kimliğinin inşasında rolü
The role of II. Constitutional term Turkish lecture's curriculum on kid's identity improvement
- Tez No: 391712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİKA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada II. Meşrutiyet dönemi Türkçe dersi müfredat programlarının çocuk kimliğinin inşasındaki rolü belirlenmeye çalışılmıştır. II. Meşrutiyet döneminde Türkçe ders kitabı olarak okutulan beş adet kitapta yer alan metinler çocuk kimliğini inşa etmede önemli olan değerler açısından incelenmiştir. İncelenen bu metinlerde yer alan değerlerin çocuk kimliğini inşa etmedeki rolü belirlenmeye çalışılmıştır.Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, kategorileştirilerek betimsel olarak incelenmiştir. II. Meşrutiyet dönemi Türkçe ders kitaplarında yer alan metinler toplumsal, ahlaki, dinî değerler ve eğitim değeri açısından incelenmiş; elde edilen verilerle II. Meşrutiyet dönemi Türkçe dersi müfredat programlarının çocuk kimliğini inşa etmedeki rolü belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the role of II. Constitutional term Turkish lecture's curriculum on kids' identity improvement was tried to be determined. The texts in five books which were studied as Turkish lecture books in II. Constitutional term, were examined as the values that are important in kids' identity improvement the rol of these values examined in texts, on kids' identity improvement was tried to be determined.Document analize technic which is one method of qualitative research, was used. Attained data was studied as descriptive by categorizing.The texts in II. Constitutional term Turkish lecture books, were studied in term of social, etnic, religions and educational values; II. Constitutional term Turkısh lecture curriculum's role on kids' identity improvent was tried to be determined with the data attained.