Orhan Cezmi Tuncer'in Türk-İslam sanat tarihine katkıları
Orhan Cezmi Tuncer, Turkish-Islamic contribution to the history of art
- Tez No: 391722
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AZİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Sanat Tarihi, Biography, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Orhan Cezmi Tuncer Türk İslam Sanatı ve Mimarisi dalında büyük bir emeğin ürünü olan eserleriyle pek çok araştırmaya öncülük etmiştir. Araştırmalarıyla gerek mimar kimliği gerekse sanat tarihçisi kimliğiyle önemli katkılarda bulunmuş restoratör kimliğini de konuşturarak uzun yıllar çaba harcamıştır. Bu çabayı da yılmadan günümüzde de sürdürmektedir. Araştırmada Orhan Cezmi Tuncer'in sanat tarihimde kapsadığı yerin anlam ve önemi, mimar, sanatçı ve sanat eğitimcisi vasıfları irdelenmiş ve bulgulanmıştır. Restoratör mimarın yaşam öyküsü, almış olduğu eğitim ve kişiliği, çalıştığı kurumlar, araştırmalar, bulgular, keşifler uyumlu bir harmoni sırası gözetilerek konu edilmiştir. Müteahhitlikten üniversite hocalığına değişik alanlarda görev yaparak yoğun bir hayat geçiren, onlarca eser ve makaleye imza atan mesleğine aşık bir mimar ve sanat adamının önemi büyüktür ülkemiz için. Anadolu kervan yolları ve kümbet alanında araştırmalarından istifade edilen çizimleriyle, yeri doldurulamaz eşsiz bir mimardır. Çalışmamızda Orhan Cezmi Tuncer'in sanat ve mimarideki çalışmaları, Vakıflar Genel Müdürlüğündeki 15 yıllık hizmeti, bulguları, eserleri, araştırmaları, yayınları, bibliyografyası, Vakıflar Genel Müdürlüğü Abideler Şubesi Rölöve ve Restorasyon bürosunda çizdiği yönettiği projeler ağırlıklı olarak işlenmiştir. Ayrıca Selçuklu dönemine ait ve bazıları hala tek başvuru kaynağı olma özelliğini koruyan restitüsyon, rölöve çalışmaları ile Orhan Cezmi Tuncer'in sanat tarihindeki hizmetleri gözler önüne serilmiştir. Bir insan olarak mesleğine bıkmadan usanmadan uzun süre emek vermiş olan bir bilim adamının azmi, titizliği, akademisyen olarak ülkemiz için insan yetiştirmesi, eserleri, araştırmaları, konferansları, bildirileri; bir bütün içinde ele alınmış, değerlendirilerek bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A great deal of effort Orhan Cezmi Tuncer Turkish Islamic Art and Architecture branch products has led to many studies the writings ones. Research architect ID required with both art historians to have acted as a significant contribution to the restorer identity authentication for many years, although this effort has been spent in the cabin remains undaunted today. Orhan Cezmi Tuncer in the study of the meaning and importance of art history where my cover, architect, artist and art educator qualifications and elaborates were detected.Restorer architect's life story, education and personality have taken, which runs institutions, research, findings, discoveries has been the subject of consideration as a compatible harmony. Busy lives who work in dozens of articles and the signing of a man in love with the art of architecture and the importance of working in different areas of the teaching profession by the contracting university is great for our country. Anatolian tomb, inn and caravan routes in the area of benefit is drawing research, irreplaceable is a unique architect. Orhan Cezmi work in Tuncer, art and architecture, the foundation for 15 years of service discovery in general management, findings, works, studies, publications, bibliography, Foundations General Directorate of Monuments Branch of Surveying and projects directed drawn Restoration desk is processed mainly. It belongs to the Seljuk era in research and some that still preserves the distinction of being the only reference restitution, services in survey work with Orhan Cezmi Tuncer art history is laid bare. A scientist's determination that a person as a profession has given long labor without tiring, without human cultivation works for our country as rigor of academics, research, conferences, papers are discussed within a whole, have been considered and come to a conclusion