Feminist bildungsroman in Audre Lorde's Zami: A New Spelling of My Name, Sandra Cisneros' The House on Mango Street and Toni Cade Bambara's The Lesson
Audre Lorde'un Zami: A New Spelling of My Name, Sandra Cisneros'un The House on Mango Street ve Toni Cade Bambara'nın The Lesson eserlerinde feminist bildungsroman
- Tez No: 660806
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Edebiyat, insan deneyimlerinin ifade edilmesi için bir araç olarak kullanılan etkili kültürel ve tarihi bir belgedir. Bu, özellikle kendilerini korumaları ve ifade etmeleri için edebiyatın önemli bir vasıta haline geldiği, Amerika içinde büyüyüp gelişen başta Afrikalı ve Meksikalı gibi etnik topluluklar için eşsiz bir durumdur. Amerikan toplumunda beyaz olmayan kadınlara yoksulluk, cinsiyet ve ırk açısından ayrımcılık yapılmaktadır. Bu yüzden, farklı etnik kökenlere sahip romancılar, sınıfları ve ırkları nedeniyle göz ardı edilen beyaz olmayan kadınların tarihlerini okumalarına ve seslerinin duyulmalarına ortam hazırladılar. Afrikan Amerikan edebiyatı öteden beri varlığını sürdürürken Meksika Amerikan edebiyatı, Meksika'nın 1940'ların sonlarında Meksika Savaşı'nın ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzey bölgesini Amerika Birleşik Devletleri'ne kaptırmasıyla kendini hissetirmeye başladı. Bu iki ırka mensup insanlar ya Amerikan vatandaşı oldular ya da Amerika dışında başka yerlere gittiler. Bu göçmen topluluklar unutulmaya başlandı ve Afrikalı veya Meksikalı kültürleri ihmal edildi. Ayrıca ayrımcılık, kimlik ve özgürlük kaybı, ırkçılık ve cinsiyetçilik yaşadılar. Bazı kadın yazarlar eserlerinde bu tür kavramlarla ilgili konulara değindiler. Audre Lord, Sandra Cisneros and Toni Cade Bambara are among the best examples of writers of mixed ethno-cultural backgrounds to demonstrate the hardships of their lives in their novels. Farklı etnik kültürel geçmişe sahip olan Audre Lord, Sandra Cisneros ve Toni Cade Bambara romanlarında hayatlarının zorluklarını yansıtabilen en iyi yazarlar arasındadır. Tezimize konu olan Audre Lorde'un Zami: A New Spelling of My Name, Sandra Cisneros'un The House on Mango Street ve Toni Cade Bambara'nın The Lesson romanları feminizmin bildungsroman ile bütünleştiği bir ortamı gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
Literature is an effective cultural and historical document employed as a means for the expression of human experiences. This fact has been uniquely the case of the ethnic communities largely growing within the American society including African and Mexican communities for whom literature becomes a major tool for self-preservation as well as self-expression. Women of colour in American society are discriminated against in terms of poverty, gender and race. Therefore, novelists of different ethnic backgrounds have allowed women of colour, who are disregarded for their class and race, to have their histories read and their voices heard. African American literature kept its survival for long periods while Mexican American literature began to realize itself when Mexico lost the northern territory to the United States of America following the Mexican War in the late 1940s. Both communities either became American citizens or went to some other places outside the USA. These immigrants remained disremembered and their African or Chicano culture had been neglected. Additionally, they experienced discrimination, loss of identity and freedom, racism as well as sexism. In their writings, some woman writers illustrated issues related to such concepts. Audre Lord, Sandra Cisneros and Toni Cade Bambara are among the best examples of writers of mixed ethno-cultural backgrounds to demonstrate the hardships of their lives in their novels. Audre Lorde's Zami: A New Spelling of My Name, Sandra Cisneros' The House on Mango Street and Toni Cade Bambara's The Lesson offer the chance to discover indeterminacy in Feminism where it converges with Bildungsroman, which is the focal point of this thesis.