Innovation & entrepreneurship in business ecosystems: A study on the need for a paradigm shift in Turkey
İş ekosistemlerinde inovasyon ve girişimcilik: Türkiye'de çarpıcı değişim gereksinimi için araştırma
  1. Tez No: 391753
  2. Yazar: HATİCE ETEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SAİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu yüksek lisans tezinde insanlar tarafindan oluşturulan ve yönlendirilern iş ekosistemleri ve bu ekosistemlerin sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde var olmaya devam edebilmeleri için ihtiyaç duyulan ve iyileştirilmesi gereken stratejiler analiz edilmektedir. Bu yeni iş ekosistemlerinin yapısal karmaşıklığı; aktörler, aracılar, roller ve stratejiler üzerinden tanımlanmaktadır. İlk dört global ülkenin BRIC ülkeleriyle birlikte iş ekosistemleri, bu sistemlerin ana hatlarının neler olduğu ve bu ana hatların başarıyı yakalamak adına nasıl çalıstığını açıklamak icin Küresel Rekabetcilik Endeksi Raporu (2013-2014) derinlemesine analiz edilmektedir. Bu analizin teyidi ekosistem stratejileri ve operasyonlarına göre tasarlanan bir dizi mülakat sorusu sonucu sağlanmıştır. Global ve BRIC olan iki grup ülkelerin ve şirketlerinin karşılıklı menfaat ilişkileri doğrultusunda yapılan analiz sonrası, Türkiye'deki iş trendine odaklanılmaktadır. Bu analiz, yüksek teknelojiye dayalı inovasyon ve ar-ge çalışmalarının ve girişimciliği içeren yeni küresel rekabet stratejilerinin ve bunların nasıl bir küresel ölçütlerin içinde bulunduğunu içermektedir. Bu tezde sağlanan tüm analizlerin ışığında, Türkiye'deki ekosistemlerin benzerlikleri ve farklılıkları tanımlanmakta ve bu benzerlik ve farklılıkların avantaj ve dezavantajlarının küresel iş ekosistemlere ve Türkiye ekonomisine etkileri karşılaştırılmaktadır.“Tek tip”konseptli seri üretimin yok oluşu hatırlatılarak, sağlıklı bir ekonomiye kavuşmada çok geç kalmamak için Türkiye'deki zayıf yönlerin iyileştirilmesi yoluyla yeni ekosistem trendine acil yönelme çağrısı yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, as human dominated ecosystems, vital strategies of healthy and sustainable business ecosystems are analyzed from the point of the new business trend. The structural complexity of these new manmade ecosystems is clearly defined via business ecosystem actors, agents, their roles and strategies. The business ecosystems of the global top four countries together with BRIC countries in regard to the Global Competitiveness Report (2013-2014) are deeply analyzed to explain what the guidelines of health and sustainability in their own human ecosystems are and how these guidelines function to capture success. The confirmation of this analysis is obtained through a set of interview questions designed in terms of ecosystem strategies and operations. After the analysis of the two groups of countries and their companies' review through symbiotic relationships, the business trend in Turkey is focused using a customized chart to provide a healthy measurement. The result of this analysis depicts a framework within global measures in which the new global competition strategies including innovation and R&D with advanced technology and entreprenurship lie. In the spotlight of all the analysis provided in the thesis, the similarities and differences in Turkey's business ecosystems are identified, the impact of pros and cons of these similarities and differences on global business ecosystems and on Turkey's economy are compared. Reminding of the extinction of the traditional way of business and the disappearance of mass production with the concept of“one fits for all”, an urgent call for a shift to the new business trend, at least, through the improvement of the weaker parts in Turkey is made in order not to be too late for a healthy economy.