Innovation model generation based on triple helix collaboration: Case of Turkey
Üçlü sarmal işbirliği dayalı inovasyon model üretimi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 391754
  2. Yazar: İKBAL SİNEMDEN OYLUMLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ülkelerin sosyo-ekonomik gelişmeleri enformasyon çağı olarak adlandırılan günümüzde, küresel gelişmelerin dışanda kalabilmek mümkün olamamaktadır. İnovasyon günümüz ekonomisine önemli bir yere sahiptir. Artık dev fabrikalardan ofislere geçilmiş, BIT ile birlikte çalışma şekilleri değişmiş, kadınların ülke ekonomisine katkısının artmış olduğu görülmektedir. Bu dönemde yaratıcı, yenilikçi, üretken ve çevreye duyarlı olmak zorunluluğu yüzyılın gerçeği halini aldığı ifade edilmektedir. Ekonominin doğal kaynaklar, güçlü insan kaynakları, yaratıcılık ve teknoloji, sürdürülebilir yenilik sistemleri ve ağ yapılarıyla güç kazandığı tespit edilmektedir. İnovasyon yapılabilmesi yukarıda belirtilen yeni sisteme uyumlanmakla mümkün olmaktadır. Türkiye model önerisi için literatürde yer alan modeller ve inovasyon ekosistemine ait gelişmeler tarihsel olarak incelenmiştir. Türkiye'nin hedefini son hükümet;“dünyanın ilk beş ekonomisinden biri olmak”olarak ifade etmiştir. Bu hedefe giderken Türkiye'nin küresel Pazar içinde rekabet edebilme koşullarının incelenebilmesi için ekonomik gelişmeler kronolojik olarak literatürde yer almıştır. Yenilik stratejileri dünya pazarında önemli bir yer teşkil etmekte olduğu için inovasyon modelleri ile üniversite-sanayi-devlet işbirlikleri incelenmiştir. Analiz ve tartışma bölümünde daha önce inovasyon stratejilerini oluşturan ve başarılı olan ülkeler ile Türkiye'nin karşılaştırması GII, OECD ve WIPO raporlarından alınan verilerle yapılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu verilerin sonuçları doğrultusunda Türkiye durum tespiti yapılarak, ülkenin gelişme gösterebileceği alanlar tespit edilmiştir. Üçlü Sarmal Modele dayalı olarak Türkiye model önerisi çalışması literatür ve analiz ile tartışma bölümündeki verilere dayalı olarak yapılmıştır. Türkiye'nin güçlü olduğu alanlarla desteklenmesi gereken alanlar belirtilerek oluşturulacak modellemeyle ilerleme sağlanabilir. Sahip olduğu nufüs özellikleri, jeo-politik ve kültürel yapısı, ticaret yolları üzerinde bulunması ve kaynaklarının çeşitliğini etkin olarak kullanması Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasında avantaj sağlayabilecek özellikleridir.
Özet (Çeviri)
Today, the socio-economic developments of the countries are named after information age, and it is not possible to stay out of global developments. Innovation has an important place in today's economy. There has been a transition from giant factories to offices, working conditions' ways have changed together with the ICT, and the women's contributions to economy have considerably increased. It has been uttered that being bindingly creative, innovative, productive and sensitive to environment has been the reality of the century. It has been determined that economy can gain force through the natural resources, powerful human resources, creativeness, technology, sustainable innovation system and network structures. Carrying out innovation can only be possible through confirming to the abovementioned system. Models and developments belonging to the innovation ecosystem taking place in the literature are historically analyzed for Turkish models. The existed government explicated Turkey's objective as“being one of the first five economies of the world”. On the route to attain this objective, the economic developments were chronologically presented in the literature part in order to be able to scrutinize Turkey's conditions of competing in the global market. As innovation strategies have an important place in the world market, the innovation models and university-industry-state cooperation are examined. Successful countries, which have established their innovation strategies beforehand, determined in the analysis and discussion chapters have been compared and contrasted with Turkey on the basis of the data collected from the GII, OECD, and WIPO and the results were thoroughly assessed. In line with the results of these analyses, Turkey's situation was determined and the areas in which Turkey would improve were detected, as well. Depending on the Triple Helix Model, a study proposing a model for Turkey was explicated on the basis of the literature, analysis and discussion chapter of the thesis. Turkey has the features that will carry the country to success such as population properties, geopolitical structure, being on the routes of commerce and trade and having vast amount of variable resources, if the resources are managed to be used in a systematic way. Turkey has the capacity for using the resources owned by the country systematically, monitoring the data through assessment and taking steps forward via the lessons to be taken from failures.