Gaziantep tarihi kültür yoluna ait tarihi yapıların şehir aydınlatması yönünden incelenmesi
The urban lighting examination of historic cultural stcructures belonging to Gazi̇antep, Gazi̇antep historical cultural road
- Tez No: 391799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET GARİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Gaziantep Kültür Yolu Aksının kentsel aydınlatma yönünden incelenmesi ve yeni yapılacak sokak sağlıklaştırma projelerine kente kentsel aydınlatma yönünden farklı bir bakış açısı kazandırmaktır. Bu amaç doğrultusunda; öncelikle aydınlatma ve kentsel aydınlatma hakkında genel bilgiler verilmiş, daha sonra Gaziantep İli için önem arz eden ve Gaziantep İline gelen yerli yabancı turistler için cazibe merkezi olarak tanımlanan tarihi kültür yolu aksı üzerinde bulunan tarihi yapılar, yerleri, tarihçeleri, mimari değerleri ve mevcut aydınlatma durumu açısından değerlendirilmiştir. Daha sonra incelenen Tarihi yapıların, kendi özelliklerine göre bir değerlendirme sistemi içinde, aydınlatmadaki öncelik sıraları belirlenmiştir ve yapılması gereken aydınlatma tasarımlarıyla ilgili önerilerde bulunulmuştur. sonuç olarak Gaziantep Kültür Yolu Aksının kentsel aydınlatma yönünden değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The urban lighting examination of Gaziantep Cultural Road Axle and streets rehabilitation projects which are future planned, provide different viewpoints in terms of urban lighting to Gaziantep. For this purpose; general information, about lighting and urban lighting, is given. Historic structures, belonging to Gaziantep Cultural Road Axle, which are important for Gaziantep and are defined as centers of attraction by domestic and foreign tourists who come to Gaziantep, are evaluated in terms of their locations, histories, architectural values and current lighting conditions. Priority order of lighting of the other historic structures when examined after, is determined according to their characteristics in their evaluation system and suggestions about their lighting designs, which should be done on these historic structures, are provided. To sum up, the urban lighting examination of Gaziantep Cultural Road Axle is completed.