Metro hatlarında SCADA sistemlerinin entegrasyonu için bir model önerisi
A model suggestion for integration of SCADA systems at metro lines
  1. Tez No: 391806
  2. Yazar: MUSTAFA ERDEM KIRMIZIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Verimli ve sorunsuz bir ulaştırma yönetimi, kent genelinde kullanılan ulaşım sistemlerinin bir ulaştırma planı çerçevesinde akıllı ulaştırma sistemleri kullanılarak birbirlerine entegre işletilmesini zorunlu kılmaktadır. Profesyonel ve ekonomik bir teknik işletme için metro hatlarındaki SCADA sistemlerinin tek bir merkezden yönetilmesi gerekmektedir. Merkezi bir yönetim yaklaşımının metro sistemlerinin teknik işletmeleri, acil durum yönetimleri, bakım ve arıza onarım faaliyetleri, teknik personellerin uzmanlaştırılması ve kaynakların verimli kullanılması konularında büyük avantajlar sağlayacağı öngörülmektedir. Bilhassa mimari ve ulaşım bakımlarından birbirleri ile doğrudan bağlantılı metro hatlarındaki SCADA sistemlerinin entegrasyonu oldukça avantajlı ve işlevsel olacağından daha büyük bir önem arz etmektedir. Bu çalışma, metro hatlarında kullanılan SCADA sistemlerinin spesifik yapılarını incelemek, birbirleri ile entegrasyonları için yapılarına uygun entegrasyon modelini belirlemek, bu modelin gereksinimlerine ve öngörülen problemlere çözüm önerileri sunmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmada İstanbul Anadolu Yakasında bulunan, yapımı devam eden ve planlanan metro hatlarındaki SCADA sistemlerinin entegrasyonu için öncelikle sistemlerin altyapıları daha sonra entegrasyon metotları incelenmiş ve uygun bir entegrasyon modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Efficient and seamless transportation management requires transport systems which are used throughout the transportation plan in the framework of an intelligent transport system integrated with each other.SCADA systems in the metro lines need to be managed from one central location for a professional and economical operation technique. Managing from one center provides significant advantages as emergency management, maintenance and fault repair activities, specialization of technical staff and efficient use of resources. Especially in terms of architecture and transportation, the integration of SCADA systems, in the metro lines which are directly connected with each other, have great importance because of theirs advantageous and functional. This study were performed with the aim of understanding the structure of SCADA systems used on metro lines, determining the appropriate integration model to integrate each other and offering solutions to requirements of model and projected problems.In this study; firstly, the substructures of the systems were investigated for the integration of the SCADA systems which are still in building and planned at he Anatolian side of İstanbul and then appropriate integration model was proposed.