Mesken alanlarda işyerlerinden kaynaklanan gürültü problemi ve çözüm önerileri
Noise problem arising from workshops in residental areas and proposed solutions
- Tez No: 391807
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kısaca istenmeyen ses olarak tanımlanan gürültü konusunun son yıllarda üzerinde ciddi anlamda durulmasının nedeni, kontrol altına alınması gereken zararlı özelliklerinin daha da açık bir şekilde kendini göstermesinden kaynaklanmaktadır. Tezde, mesken alanlara mevzuatın izin verdiği ölçüde veya izinsiz yerleşen işyerlerinin özellikle gürültü konusunda ve yine işyerlerinden kaynaklı trafik sıkışıklıkları, park sorunu, konutlardaki kira artışı vb. olumsuzluklar sebebiyle mesken sahiplerini ciddi ölçüde rahatsız ettiği açıklanmıştır. Sesin fiziksel tanımı ile gürültünün olumsuz etkileri üzerinde durulmuş, konu ile ilgili literatür taraması yapılmış; imar, şehir planlama, işyeri açma ve çalışma izinleri ve gürültü ile ilgili mevzuatlar incelenerek işyerlerinin mesken alanların içine kadar girmesiyle oluşan gürültü probleminin mesken sahiplerine etkileri değerlendirilmiştir. Bu incelemeler, Zeytinburnu İlçesi sınırları dâhilinde yapılan bir anket çalışmasıyla sayısal verilere dönüştürülmüştür. Zeytinburnu Belediyesi'ne yapılan şikâyetler de incelenerek, mevzuatta ve uygulamada bir takım düzenlemelerle gürültü probleminin en asgari düzeyde tutulabilmesine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Noise pollution can simply be described as un-wanted sounds. The reason why people focus more on noise pollution is that, harmful side effects of noise pollution affect our lives more than ever nowadays. In this thesis, negative effects on neighborhood because of located workshops in residential areas which is permitted as per the regulation or already located without permission especially in the subject of noise pollution, traffic congestion, parking problem and rent increase caused by them are being explained. In this thesis, physical properties of sound and harmful effects of noise are explained, the litterateur is deeply researched. Documentation on residence plans, city plans, workshop regulations, working permits and noise pollution is deeply analyzed. All these analysis helped us to understand and assess the noise issue and its effects on residential areas and residents. A survey is conducted in Zeytinburnu to convert this analysis into statistical figures. Additionally all complaints arrived to municipality of Zeytinburnu is examined. We advised some changes and updates in the legislation and practice, to decrease the noise pollution to the minimum level.