Soap kullanılarak entegrasyon servislerinin geliştirilmesi
Development of integration services with Soap
- Tez No: 391823
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARAHOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Her geçen gün artan yazılım ihtiyacı ile yükselen proje geliştirme maliyetleri, birçok uygulamanın birlikte çalışarak tekrar kullanılabilir olmasını, dolayısıyla uygulamaların birbirleri ile entegrasyonunu gerekli kılmıştır. Entegrasyon katmanı üzerinde, yazılım uygulamalarının servislerini entegre etmek için hazırlanan servislerin, geliştirme ve yönetim maliyeti gittikçe gelişen sistemlerde artmaktadır. SOA kullanan entegrasyon platformlarının, yönetiminin ve entegrasyon servislerinin geliştirilmesinin kolaylaştırılması bir ihtiyaç haline gelmektedir.Birinci bölümde, entegrasyon ihtiyacının sebepleri, bu ihtiyacının ortaya çıktığı ilk yıllarda nasıl karşılandığı, SOA modelinin doğuşu, SOAP ile entegrasyon servislerinin geliştirilmesinin anlaşılabilmesi için bilinmesi gereken bilgiler,“SOAP ile Entegrasyon Servislerinin Geliştirilmesi”tez konusunun seçiminde etkili olan faktörler, yapılan çalışmanın bilime yapacağı katkılar ve çalışmanın amacı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, SOA modeli ile ilgili çalışmalar incelenmiştir. Tezin konusuna ilişkin saptanan olası sorunlar belirlenmiştir. Bu sorunlar arasında çok katmanlı bir mimari yapıda çalışma yapılacak olması, tez konusunca geliştirilecek yazılımın karmaşıklığını arttıracağı ve test süresince alınacak hataların izlenmesinin zorlaşacağı belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, SOA modeli ve ESB şablonu açıklanmış, entegrasyon platformlarından TIBCO ve IBM ESB ile entegrasyon servisi geliştirme ve yönetme prosedürleri anlatılmıştır.Dördüncü bölümde, incelenen entegrasyon platformlarının dezavantajları ve bu dezavantajlara yönelik çözümlerden bahsedilmiştir. Entegrasyon servisi geliştirme ve yönetiminin Lightweight SOA modeli ile kolaylaştırılabileceği ortaya konmuştur. Bu modele örnek olabilecek bir“Web Service Test ve Entegrasyon Aracı”geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yazılımda web servislerin test edilmesi ve web servislerin birbirleri ile entegrasyonu Lightweight SOA modeli ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Day by day, software project development costs rising with growing software needings, many applications working together to be used again, so it was necessary to integrate applications with each other. On the integration layer, development and management costs of services which are prepared to integrate software application services are steadily increasing on growing systems. Management and integration service development on SOA using integration platforms are becoming a need to facilitate.In the first part, the reasons for the need for integration, how the emergence of these needs are met in the first years, the emergence of SOA model, information of need to know in order to understand the development of integration services with SOAP, the factors that influence the choice of thesis topic, contributions to science and the aim of the study were focused on.In the second part, studies about SOA were examined. Identified potential issues related to the topic of the thesis is determined. Among these problems; attempting to building a multi-tier architecture increase complexity of software to be developed and during testing period determined errors were difficult to monitoring.In the third part, SOA model and ESB pattern are described, developing and managing the integration service procedures are described on TIBCO and IBM ESB integration platforms.In the fourth parth, disadvantages of investigated integration platforms and their soluitons are mentioned. Integration service development and management can be facilitated by Lightweight SOA model have been revealed. As an example of this model“Web Service Test ve Integration Tool”developed. By the developed software, testing of web services and web service integration with each others are accomplished with Lightweight SOA model.