Design and develop online dietary self-monitoring application by Turkish habits
Kişinin günlük aktivitelerini takip edebilmesi ve kendini izleme amaçlı Türk alışkanlıklarına göre online bir uygulama tasarlamak ve geliştirmek
- Tez No: 391824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KARAHOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Nutrition and Dietetics, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı Türk alışkanlıklarına göre kullanıcıların günlük fiziksel ve beslenme aktivitelerini kaydetme ve bu aktivitelerin kalori bilgileri ile birlikte takip edilebilmesi için kullanışlı ve faydalı bir online çalışan uygulama tasarlamak ve geliştirmek. Türkiye'de, büyük şehirlerde, teknolojinin, hayatımızın her alanında fazla kullanılmasıyla birlikte, obez ve fazla kilolu nüfus her geçen gün artmaktadır. Bunun nedeni artık insanların daha pasif bir yaşam sürerken, fazla ve sağlıksız beslenmesidir. Fazla kilolu ve obez olmanın neden olduğu kronik ve akut hastalıklar artmaktadır ve telafisi olmayan hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle, teknolojinin fazla kullanılması avantajından faydalanarak, kişinin kendi günlük fiziksel ve beslenme aktivitelerini takip edebilmesi ve bu günlük aktivitelerin kişinin sağlığında ki etkilerini izleyebilmesi için online çalışan kullanışlı ve faydalı bir uygulama geliştirme amaçlanmıştır. Bunun için DSMA uygulaması tasarlandı ve geliştirildi. Uygulama 19 ve 51 yaşları arasında değişen, 10 kadın ve 7 erkekten oluşan bir kullanıcı grubuna uygulatılarak, kullanışlılığını ve faydalı olup olmadığını ölçümleme amaçlı iki tane anket uygulanmıştır. Uygulanan anketlerin sonucunda kullanıcıların büyük bir kısmı DSMA uygulamasının kullanışlı ve faydalı olduğunu düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to design and develop useful online dietary self-monitoring application in order to trace and monitoring all daily physical and nutrition activities with calorie information by take into account Turkish habits. Chronic and acute diseases of obesity and overweight problems have been growing because people are getting more passive in their lives with using technologies in big cities of Turkey. People have less physical activities and more eating and nutrition activities in their life. Thus, with the advantage of using technology, online dietary self-monitoring application is designed and developed as a web application in order to create awareness of how peoples' daily activities affect their lives. Users who work in weekdays are selected for sample. 10 female and 7 male users between 19 and 51 ages are selected as a volunteer. Dietary Self-Monitoring Application is used by sample users for one day according to the usage scenario. After using DSMA for one day, System Usability Scale survey and DSMA Usability survey applied to the users as an online without any interfere. According to the SUS survey average score and usability test score, sample users thought that DSMA application is a useful and effective online dietary self-monitoring application by Turkish habits.