الشواهد الشعرية التي حكم عليها ابن هشام بالضرورة في كتابه أوضح المسالك (دراسة وصفية وتحليلية)
İbn Hişâm'ın Evdahu'l-mesâlik isimli eserinde şiir zarureti (Sistematik ve analitik bir çalışma)
- Tez No: 904766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Şiirsel zaruret çalışması, dilbilgisi prensiplerinin temel konularından biri olup, bilim adamları arasında dilbilgisel tartışmalara önemli bir etki yapmıştır. Bu çalışmanın iki yönü vardır: temel ve uygulamalı. Temel yön,“zaruret”teriminin tanımlanmasına, bu konudaki bilimsel anlaşmazlıklara değinilmesine ve onu:“düz yazıda karşılığı olmayan, şairin başka bir seçeneği olmadığını söyleyenlere karşıt olarak, şiirde bulunan”olarak tanımlayan hakim görüşün sunulmasına odaklanmaktadır. İbn Hişâm'ın bu tanımı seçmesi ve hakim görüşle uyumlu olması açıklığa kavuşturulmaktadır. Uygulamalı yön ise esas olarak İbn Hişâm el-Ensârî'nin“Evdahu'l-Mesâlik ilâ Elfiyyeti İbn Mâlik”adlı kitabı ve diğer dilbilgisel eserlerini inceleyerek, dil kurallarından sapma gösteren şiirsel kanıtlarla ilgili İbn Hişam'ın tercihlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma, İbn Hişâm tarafından açıkça veya örtük olarak zaruri olarak değerlendirilen altmış altı şiirsel kanıtı içermektedir. Bu kanıtlar, elli sekiz dilbilgisi dallarıyla ve sekiz morfoloji ile ilgili olarak kategorize edilmiştir. Çalışma, İbn Hişâm'ın görüşlerini net bir şekilde açıklamakta, bazen diğer eserlerine atıfta bulunarak, bilimsel anlaşmazlıklara, onların kanıtlarına ve en güvenilir görüşlerin belirlenmesine değinmektedir. Çalışma, genel zaruret kavramıyla ilgilenmemekte, sadece İbn Hişâm'ın“Evdahu'l-Mesâlik”adlı eserinde açıkça ele aldığı konularla ilgilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The study of poetic necessity is one of the fundamental topics in the principles of grammar, which had a significant impact on grammatical disputes among scholars. This study has two aspects: foundational and applied. The foundational aspect focuses on defining the term“necessity,”mentioning the scholarly disagreements about it, and presenting the predominant opinion that defines it as:“what is found in poetry that has no equivalent in prose, contrary to those who restrict it by saying the poet had no alternative.”It clarifies Ibn Hisham's choice in defining it, aligning with the predominant opinion. The applied aspect primarily examines Ibn Hisham AlAnsari's book“Awdaḥ al-Masalik ila Alfiyyat Ibn Malik”and his other grammatical works, aiming to extract Ibn Hisham's choices regarding the necessity in poetic evidence that deviates from linguistic rules. The study includes sixty-six poetic evidences judged by Ibn Hisham as necessary either explicitly or implicitly. These evidences are categorized into fifty-eight related to branches of grammar and eight related to morphology. The study clearly elucidates Ibn Hisham's views, sometimes referencing his other works, mentioning scholarly disagreements, their evidence, and identifying the most credible views. The study is not concerned with the general concept of necessity but specifically with what Ibn Hisham explicitly addressed in his book "Awdaḥ al-Masalik.