Beyaz yakalı yaşam tarzları: İstanbul ve Ankara örneğinde nitel bir analiz
White-collar lifestyle(s): A qualitative research in the cities of Istanbul and Ankara
  1. Tez No: 391875
  2. Yazar: ZEHNİ ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çalışma, küreselleşme ve neoliberalist politikaların özellikle 80'lerden sonra parlattığı kısaca“beyaz yakalı”olarak adlandırılan şehirli, iyi eğitimli, genç-orta yaştaki profesyonellerin yaşam tarzları ve bunların mekansal ayrışmasının karşılaştırılmasına odaklanmaktadır. Buradaki amaç en temelde, günümüz Türkiye'sinde hayata atılmak üzere olan ya da atılmaya hazırlanan genç insan çoğunluğu için ideal bir yaşammış gibi duran; aynı zamanda iyi eğitimli, şehirli, prezantabl, kariyer gelişimine önem vermek, kariyer sahibi olmak ya da kaliteli bir yaşam sürmek vb. gibi özelliklerle örülü olduğunu düşünülen profesyonel hayatların meydana geliş süreçlerini, bu hayatların sürdürülme çabalarını, hangi farklı faydalar için yaşandığında ne tür farklı“insanlar”yarattığını/yaratabileceğini hem makro düzeydeki kuramsal önermelerden yola çıkarak hem de yaşadığımız toplumdan içinden mikro düzeyde çeşitli kesitler sunarak araştırmaya, göstermeye ve açıklamaya çalışmaktır. Araştırma özel sektör ve Kamu sektöründe çalışan profesyonelleri İstanbul ve Ankara örneğinde karşılaştırmalı olarak ele alacaktır. İstanbul'da (özellikle Maslak civarında) ulusal ya da çok-uluslu finans/bilgi teknolojisi/danışmanlık şirketlerinde çalışan iyi eğitimli, yabancı dil bilen, prezentabl olduğu düşünülen ve kariyer gelişimine oldukça önem veren genç-orta yaştaki profesyonellerin ve bunların Kamu sektöründeki (özellikle Kamu özerk kurumları ve bakanlıklardaki) muadillerinin yaşam tarzlarına odaklanacak olan bu ilişkisel analiz, bunu gerçekleştirirken her iki tarzın mekansal boyuttaki ayrışmasına özellikle önem verecek ve bu ayrışmayı olabildiğince yeni bir sosyolojik bakış açısıyla derinlemesine analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this doctoral thesis is to study, analyse and understand the corporate lifestyle of young/middle aged, urban, well-educated, well-dressed and multi-language speaking professionals who either work for multi-national companies in headquarters or for the government in ministries/corporations in Turkey in terms of that under what circumstances those lives are pursued, how they are constructed and sustained, what kind of sacrifices should be made along the way, what are common characteristics of a“yuppie”or these“white-collar professionals”and so on. The thesis is specifically focused on two groups of professionals. The first one works for multi-national companies' interests or broadly for maximization of capital and the other one works for the government or broadly for the general benefits of public. For the field study related to the first group, I have chosen the professionals who work for some finance, information technologies, and consulting firms in Maslak İstanbul to interview. For the rest of the field study, I have chosen the professionals who work for the ministries and governmental organizations in Ankara to interview. With the assistance of the data coming from the field, there will be qualitative analysis of both professionals' lifestyle that reflects upon the space or show itself via the space. I will approach work place, city and house as a part of the lifestyle in order to understand social and cultural codes of these professionals based on production, consumption and last but least taste.