Osmanlı Sosyal Güvenlik Hukukunda temel kurumlar
Ottoman Social Security System
  1. Tez No: 391880
  2. Yazar: MEHMET AYKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Sosyal güvenlik hukuku, genç bir hukuk dalıdır. Ancak insanlar, insanlığın başlangıcından itibaren sosyal güvenliğe başvurmuşlardır. Sosyal risklerle karşılaşan insanlar bu riskleri telafi etme yolları aramışlardır. Osmanlı Devletinde bireyler ve devlet, sosyal risklere karşı önlem almışlardır. Osmanlılar, sosyal güvenlik işlevine sahip kurumlar aracılığıyla vatandaşlarına sosyal güvence sağlamışlardır. Türk İslam kökenli kurumları değiştirerek ve geliştirerek kendilerine uyarlamışlardır. Tanzimat öncesi dönemde yararlananların katkı sağlamadığı vakıf, nafaka ve yardım kurumları sistemin temelini oluşturmuştur. Tanzimat sonrası dönemde klasik kurumlardan oluşan sisteme yararlananların katkı sağladığı tekâüd sandıkları eklenmiştir. Osmanlı kurumları modern sosyal güvenlik penceresinden incelendiğinde sahip oldukları sosyal güvenlik işlevi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social security law is a young branch of law. But people have applied social security since the beginning of mankind. People, who face social risks, looked for ways to compensate these risks. People and state took precautions against social risks in the Ottoman Empire. Ottomans provide social security to the citizens through the institutions with social security function. They have adapted institutions, which have Turkish-Islamic origins, by changing and developing. Non-contributory institutions like waqf, nafaqa and assistance formed the basis of system in the period before the Tanzimat. After the Tanzimat tekaud chests, which are contributory institutions, were added the system. When Ottoman institutions examined with modern social security perspective, their social security functions appear.