Pratik bir zorunluluk olarak hukuk güvenliği ve kanunlaştırma -İslam Hukuku açısından tahlili-
Legal certainty and codification as a practical necessity-assay according to Islamic Law-
  1. Tez No: 569207
  2. Yazar: AYDIN TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İslam hukuk tarihi boyunca, ilk devirlerden beri ictihadların bir araya getirilmesi ve siyasi otorite eliyle resmileştirilmesi çabaları söz konusudur. Bununla birlikte ülke sathında geçerli olmak üzere ayrıntılı ve kapsamlı bugünkü anlamda kanun niteliğini taşıyan hukuk normlarının devlet tarafından resmen ilan edilmesi Osmanlı'nın son döneminde gerçekleşmiştir. Kanunlaştırma hareketlerinin ürünü olan bu kanunlar İslam hukuk tarihi bakımından da bir dönüşümü ifade eder. Kanunlaştırmanın temel fonksiyonu uygulanacak normların belirlenmesi, bu normların standart hale getirilmesi ve bu normlar bütününün vatandaşlara bildirilmesidir. Bu fonksiyonları karşılayan“hukuk güvenliği”ilkesinin kanunlaştırma ile diyalektik ilişkisi tezimizin ana teması olacaktır. İslam hukukunda hukuk güvenliğini gerçekleştirecek türlü kurumlar var olmuş, farklı teamüller, yöntemler uygulanmıştır. Netice olarak günümüz dünyasında hukuk güvenliğinin sağlanmasına hizmet eden kanunlaştırma bu noktada fonksiyonel bir vasfı haiz olup genel geçer bir zorunluluk haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
There are some efforts to collect ictihads and make it official by the state power until the beginning of history of the Islamic law. However it has been in the end of the Ottoman Emperor to declared the official law -codification in the daily meaning- that was detailed and comprehensive to become valid on the whole country by the state. These codes which are product of the“codification movement”mean a reform in point of the Islamic law history. The basic function of legalization is determining the code that will be implemented and make these codes standart and announce the whole codes to the citizens. The dialectical relationship between codification and legal certainty that correspond these function will be topic of our thesis. There were some different forms to provide the legal certainty in Islamic law however some different conventions and different methods have been applied. As a result codification that provide the legal certainty in today's world has been a practical common necessity