Bazı soğan (Allium cepa L.) genotiplerinde sitoplazma tiplerinin moleküler düzeyde belirlenmesi
Determination of cytoplasm types of some onion (Allium cepa L.) genotypes using molecular methods.
  1. Tez No: 391906
  2. Yazar: ESRA CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN PADEM, YRD. DOÇ. DR. ALİ FUAT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizin değişik bölgelerinden toplanmış 113 adet soğan (Allium cepa L.) genotipinde, PCR temelli moleküler belirteçler kullanılarak sitoplazma tipleri belirlenmiştir. İlk olarak, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde, ülkemizde yetiştiriciliği yapılan soğan genotipleri toplanarak bir gen havuzu oluşturulmuştur. Değişik bölgelerimizden toplanan başlangıç materyalinin bazı morfolojik özellikleri UPOV (=Yeni Bitki Çeşitlerinin Korunması Uluslararası Birliği) kritelerine göre tespit edilmiştir. Buna göre; elimizdeki genotiplerde yaygın baş şekli dairesel (%27), yaygın baş rengi İspanyol turuncusu (%54) olarak belirlenirken; baş ağırlığının da 14-270 g arasında değiştiği tespit edilmiştir. Sonraki aşamada ise 5'cob ve OrfA501 primerleri ve PCR teknolojisinden faydalanılarak 113 genotipin sitoplazma tipi belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Türkiye'den toplanan genetik koleksiyonda S (22, %19.46), N (87 76.9%) ve T (4, 3.5%) tipi sitoplazma taşıyan genotiplerin var olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cytoplasm types of 113 onion (Allium cepa L.) genotypes collected from different regions of Turkey were determined using PCR-based molecular markers. First, an onion gene pool was established in the Ataturk Central Horticultural Research Institute. This gene pool contained the onions from all parts of the country. Morphologic characters of these materials were determined according to UPOV criteria. Accordingly, while common bulb shape and bulb color of the genotypes was determining as circular (27%) and Spanish orange respectively, bulb weights of the genotypes were determined between 14-270 g. In the next stage, cytoplasm types of 113 onion genotypes were determined with the PCR technology using 5'cob and OrfA501 markers. According to the analysis, the Turkish onion genetic collection was composed of S (22, 19.46%), N (87, 76.9%) and T (4, 3.5%) cytoplasm.