Dereköy (Alanya) dolayının jeolojisi ve petrografik özellikleri
- Tez No: 33463
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Öz Orta Toroslarda Antalya Körfezi doğusunda yer alan Alanya masifi dahilindeki inceleme alanı, Antalya ili Alanya ilçesinin kuzeyinde bulunmaktadır. 1/25000 ölçekli bir tam pafta üzerinde yaklaşık 1 50 KM2lik bir sahayı kapsamaktadır. İnceleme alanında Paleozoyik'te Dereköy Metamorfitleri, Çukuryurt Sarı Dolomitleri, Belenardı Kuvarsitleri, Pmarlıkır formasyonu, Mesozoyik'te Asmaca formasyonu ve Küllüin İnce Kristalli dolomitleri ayırtlanmıştır. Susuzdağ kristalize kireçtaşları bu birimleri kuzeyden güneye ilerleyerek tektonik olarak üzerlemiştir. Dereköy metamorfitlerinin egemen kaya birimi yeşilşiştlerdir. Şistler içinde gözlenen gri-beyaz renkli mermerler,“Kargı mermer üyesi”, kırmızı -beyaz renkli kuvarsitler,“Şehitler Kuvarsit Üyesi”, Kahverenkli dolomitler“Mahmutseydi dolomit üyesi olarak ayırtlanmışlardır. Çukuryurt Sarı dolomitleri, sarı-gri-kahverenkli dolomitlerden oluşmuşlardır. Belenardı Kuvarsitleri, mor, gri, beyaz, kırmızı renkli kuvarsit ve kuvarsşiştlerden oluşur. Pmarlıkır formasyonu dolomitik kireçtaşlarmdan oluşur. Formasyon içinde gözlenen beyaz renkli mermerler ”Çakıllıca mermer üyesi“ olarak ayırtlanmıştır. Triyas yaşlı Asmaca formasyonunun egemen kaya birimini, sarı, pembe renkli kalkşiştler meydana getirir. Formasyon içerisinde yer yer yanal-düşey geçişli olarak gözlenen gri renkli kireçtaşları ”Çatak Kireçtaşı Üyesi“ olarak ayırtlanmıştır. Küllüin ince kristalli dolomitleri üst Triyas yaşlıdır. Egemen kaya birimini, gri renkli ince kristalli, fosilli dolomitler meydana getirir. Bu birimleri tektonik olarak üzerleyen Susuzdağ kristalize kireçtaşları Permiyen yaşlıdır ve egemen kaya birimini, beyaz, siyah, gri kristalize kireçtaşları oluşturur. Birim içinde koyu gri-siyah renkli iri kristalli dolomitler ”Osmanini iri kristalli dolomitleri üyesi olarak ayırtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The investigation area is located at the north of Alanya with in the Alanya massive and covers approximately 150 km square in connection with 1/25.000 scale. İn the study area, Paleozoic aged, Dereköy metamorphics, Çukuryurt yellow dolomites, Belenardi quartzites Pmarhkir for mation, Mesozoic aged, Asmaca formation and Küllüin fine crysta- lized dolomites are diştin quished. Susuzdağ crystalize limestone overlain these units tectonically. The movement takes place from north to south. Dereköy Metamorphics contains predominantly greenschist. The gray to white coloured marbles with in the schist are named Kargı marble member. Red, purple, white coloured quartzites with in the schits are named şehitler quartzites member. The brown coloured dolomited with in the schists are named Mahmut seydi dolomite member. The Çukuryurt yellow dolomites are contains yellow, gray, brown coloured dolomites The Belenardi Quartzite contains, purple, gray white, red coloured quartzites. The Pınar lıkır formation contains dolomitic limestone. The white coloured marble with in the Pınarlıkır formation is named. Çakıllıca marblemember. Triassic aged. Asmaca formation contains predominantly yel low to pink coloured. Calcschist. The Çatak limestone member has a lateral and vertical changes with the Asmaca formation and com posed gray coloured limestone. Upper Triassic aged. Küllüin fine crystalized olomites are contains predominantly, gray coloured, fine crytalized dolomites. Permian aged, Susuzdağ crystalize lime stone is overlain these units tectonically and contains predominontly, white-black coloured crystalize limestone. The gray, black coloured, coarse crystalize do lomites with in the Suszdağ crystalize limestone are named.“Os- manini coarse crystalize dolomites member.”11