Eskişehir, Afyonkarahisar ve Ankara illerindeki sedir (Cedrus libani A. Rich.) ağaçlandırmalarının gelişimi ile bazı yetişme ortamı özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationships between some environmental characteristics and site index of taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) plantation areas in Eskişehir, Afyonkarahisar and Ankara provinces
  1. Tez No: 391944
  2. Yazar: RIZA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Eskişehir, Afyonkarahisar ve Ankara illerindeki sedir (Cedrus Libani A. Rich.) ağaçlandırmalarınının boy gelişimi ile bazı yetişme ortamı özellikleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Örneklemeler bakı, yükselti, eğim, yamaç konumu ve meşcere gelişimi bakımından farklılık gösteren 55 alanda yapılmıştır. Her örnek alanda meşcere üst boyunda bulunan bir ağaç kesilmiş ve toprak çukuru açılarak ayrılan horizonlardan toprak örnekleri alınmıştır. Laboratuvarda toprak örneklerinin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Sedir ağaçlandırmalarının gelişimi ile iklim özellikleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla örnek alanlara en yakın mesafede bulunan meteoroloji istasyonu verileri kullanılmıştır. Örnek alanlardaki ağaçların üst boy değerleri ile edafik, klimatik ve fizyografik faktörler arasındaki ilişkiler korelasyon, aşamalı regresyon ve regresyon ağacı yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Örnek alanlardaki ağaçların üst boy değerleri ile fizyografik yetişme ortamı faktörlerinden enlem ve yamaç konumu; iklim özelliklerinden ortalama yüksek sıcaklık, potansiyel evapotranspirasyon, su fazlası, en soğuk ayın ortalama sıcaklığı, en sıcak ayın ortalama sıcaklığı ve 4 yaz ayının ortalama sıcaklığı; toprak özelliklerinden toz miktarı arasında istatistiksel bakımdan önemli ilişkiler bulunmuştur. Sedir ağaçlandırmalarının boy gelişimi aşamalı regresyon analiziyle % 31,5; regresyon ağacı yöntemi ile % 65,6 oranında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationships between productivity of Taurus cedar (Cedrus Libani A. Rich.) and some environmental factors in afforestation areas found in Eskişehir, Afyonkarahisar and Ankara provinces. Sampling studies were performed on 55 fields that differ from aspect, altitude, slope degree, slope position and stand growth. A bonitet tree was cut from each stand and soil samples were taken from the horizon. Some physical and chemical properties of the soil samples were analyzed with laboratory studies. The data were obtained from the closest weather station to determine the relationships between productivity of Taurus cedar and climatic factors. Relations between height growth of bonitet trees and edaphic, climatic and physiographic site factors were analyzed by correlation, stepwise regression analysis and regression tree methods. Latitude and slope position as physiographic factors; the average high temperature potential evapotranspiration, water surplus, the average temperature of the coldest month, the average temperature of the hottest month and the average temperature of four month in the summer as climatic factors; silt ratio as edaphic factors were statistically determined as the most effected factors on the height growth of the bonitet trees. The height growth of Taurus cedar can be explained by stepwise reggeresion analysis of 31,5 % ratio and regression tree method of 65,6 % ratio in this study.