Salkım söğütte ( Salix babylonica Linn. ) hastalığa neden olan fitoplazmanın PCR ile tanılanması
Characteri̇zati̇on of phytoplasma di̇sease on the wi̇llow ( Salix babylonica Linn. ) with PCR
  1. Tez No: 512176
  2. Yazar: ZOHAIB UL HASSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Erzurum, Erzincan, Tokat, Amasya, Sivas, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar ve Trabzon illerinde park ve bahçelerdeki salkım söğütlerde (Salix babylonica Linn) cadısüpürgesi, top benzeri yapılar, kısmen ve tamamen kuruma şeklinde fitoplazmalara özgü simptomlar gözlenmiştir. Bu illerden toplam 23 ağaçtan örnek alınıp fitoplazmalara sipesifik universal pirimer çifti (P1/P7) ve nested-PCR (F16F2n ve R16R2) ile testlendiğinde simptomlu ağaçlardan alınan örneklerin tamamından sırasıyla 1800 ve 1200 bp'lik PCR ürünleri elde edilmiştir. Bu çalışma ile hastalık etmeni fitoplazma Türkiye'nin farklı bölgelerinde yer alan illerde ilk defa tespit edilmiştir. Diğer taraftan bu illerde yapılan gözlemelerde salkım söğüt dışında diğer söğüt türlerinde (Salix spp.), kavaklarda (Populus spp.), huş ağaçlarında (Betula spp.), akçaağaç (Acer spp.), karaağaç (Ulmus spp.), dişbudak (Fraxinus spp.), böğürtlen (Rubus spp.) ve şakayık (Paeonia spp.) bitkilerinde de fitoplazmalara özgü simptomlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It was observed some syptoms on willow (Salix babylonica Linn.), peculiar to phytoplasma such as witches-broom, early yellowing and partial or complete drying, in the parks and gardens of Erzurum, Erzincan, Tokat, Amasya, Sivas, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar and Trabzon. To determine the agent causing these symptoms, a total of 23 trees were sampled from these places and tested with phytoplasma-specific universal primer pair (P1 / P7) and nested-PCR primer pair (F16F2n and R16R2). PCR products of 1800 and 1200 bp were obtained from all the samples taken from symptomatic trees, respectively.This study shows the presence of this pathogen in different regions of Turkey, that have been identified for the first time. In an addition to these findings, the phytoplasma-specific symptoms were also observed on other willow species (Salix spp.) as well as, on other plants including; poplar (Populus spp.), birch trees (Betula spp.), maple (Acer spp.), elm (Ulmus spp.), ash (Fraxinus spp.), blackberry (Rubus spp.), and peony (Paeonia spp.).