Polimer betonların bazı termomekanik özelliklerin araştırılması
Investigation of some of the thermomechanical proporties of polymer concrete
- Tez No: 391960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Her hangi bir nedenden dolayı yüksek sıcaklık etkisine maruz kalan polimer betonların mekanik ve fiziksel özelliklerinde değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişikliklerin sonucu olarak da betonda eğilme, basınç boy ve hacim gibi mekanik ve fiziksel değişimler görülmektedir. Bu çalışmada kullanılan iki farklı reçine türü (polyester ve vinilester) ile kullanılan iki farklı faz malzemesinin (CEN standart kum ve polipropilen lif) farklı oranlarda kullanılması sonucu üretilen polimer betonun bazı termomekanik özellikleri araştırılmıştır. Polyester reçineli betonda %30, %60 mineral ve %4.5, %9 lif kullanılmıştır. Vinilester reçineli betonda %15, %30 mineral ve %4.5, %9 lif kullanılmıştır. Numuneler üzerinde termomekanik analizlerin yanısıra, numuneler farklı sürelerde (1, 3, 5 saat) ve farklı sıcaklıklarda (-25, 25, 75, 175, 275 ve 375 oC) fırında bekletilmiştir. Bu süre sonunda da numuneler üzerinde eğilme, basınç dayanımı, ultrases geçiş hızı, ısı iletimi, birim hacim ağırlık deneyleri yapılmıştır. Polimer betonun termomekanik özeliklerinde faz malzemesinin türü kadar matris/faz oranının, bunların yanı sıra uygulanan sıcaklığın ve süreninde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
If the polymer concrete exposed to high temperature due to any reason, some changes can occur on their physical and mechanical properties. These changes are observed on volume, size, compressive and bending strength of concrete. In this study, polymer concrete was produced by using two different types resin (polyester and vinylester) in different rates with two different phase materials (CEN Standart sand and polypropylene fibers) and thermomechanical properties were investigated. Polyester resin concrete was produced by using 30%, 60% mineral and 4.5%, 9% fiber. Vinylester resin concrete was produced by using 15%, 30% mineral and 4.5%, 9% fiber. As well as the thermomechanical analysis, the samples were heated in an oven at varied temperatures (-25, 25, 75, 175, 275 and 375 oC) for 1, 3 and 5 hours. After this process, the samples were subjected to various experiments as bending, compressive strength, ultrasound, heat conduction, unit weight. This study has determined that the matrix/phase ratio is effective on thermomechanical properties of polymer concrete as much as the phase material types. Also heating time and temperatures are effective on these properties.