Demir-çelik fabrikalarında ısı geri kazanımı ekserji analizi ve optimizasyonu
Heat recovery in iron-steel factories exergy analysis and optimization
  1. Tez No: 391959
  2. Yazar: CİHAN ONUR AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Nüfus artışı, sanayinin ve teknolojinin gelişmesi günümüzde enerjiye olan ihtiyacı arttırmaktadır. Enerji ihtiyacının büyük çoğunluğu fosil kökenli yakıtlardan karşılandığından dolayı bu yakıt rezervlerinin tüketimi de artmıştır. Tüketimin artması sebebiyle mevcut rezervlerin enerji ihtiyacını karşılamakta yetersiz kaldığı gözlemlenmektedir. Dolayısıyla enerji geri kazanımının önemi her geçen gün artmakta ve bu konudaki çalışmalar hız kazanmaktadır. Yapılan çalışmada, Kardemir Demir-Çelik Fabrikası'ndaki enerji geri kazanım yöntemlerinden biri olan ısı geri kazanım yöntemi üzerinde durulmuştur. Atık olarak görülen fakat içerisinde yüklü miktarda enerji barındıran baca gazından faydalanılarak oluşturulan sistemin ısı geri kazanım yöntemi, çalışma koşulları ve ekipmanları tanıtılmış, bu yöntem ile atık denilen ısıdan büyük bir enerji kazanımı sağlanabileceği ortaya konulmuştur. Bu enerji geri kazanımının sayısal olarak hesaplanması için ekserji analizinden faydalanılmıştır. Gerçekleştirilen ekserji analizi ile kullanılan sistemin faydaları ve gerekliliği sayısal verilerle desteklenmiştir. Ekserji analizinin optimizasyonu açılımı EES programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Population growth, development of the technology and industry increase the requirement for energy nowadays. Because the majority of energy need is supplied by fossil based fuels, consumption of this fuel reserves have increased. Due to increased consumption of existing reserves is observed inadequate for supplying the energy requirements. Therefore the importance of energy recovery increases day by day and studies on this topic accelerate. In this study, the heat recovery method, one of the energy recovery methods in Kardemir Iron-Steel Factory, is focused. To take advantage of flue gas that seen as a waste, contains a large amount of energy by generated system's operating conditions and equipments of heat recovery method are introduced, the system is generated by taking advantage of flue gas that seen as a waste, contains a large amount of energy and heat recovery method, operating conditions and equipments of the system are introduced, a large energy gain might be provided from heat, called waste, has been revealed by this method. Exergy analysis was utilized to calculate numerically this energy recovery. The benefits and requirement of the system are supported by quantitative data which are provided from performed exergy analysis. Optimization stands of exergy analysis was performed via EES program.