Türkiye'de uygulanan hayvansal üretimi destekleme politikalarının süt sığırcılığı işletmelerine yansımaları: Burdur ili örneği
Reflections of implementations of livestock production support policies on dairy farms in Turkey: The case of Burdur province
- Tez No: 391970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de uygulanan hayvansal üretimi destekleme politikalarının Burdur ilinde faaliyet gösteren gelişmiş (sabit süt sağım ünitesi ve soğutma tankı bulunan) ve geleneksel süt sığırcılığı işletmeleri üzerine etkilerini belirlemektir. Bu çalışmada, araştırma alanında faaliyet gösteren 50 adet geliştirilmiş ve 50 adet geleneksel süt sığırcılığı işletmelerinden anket yöntemi ile toplanan veriler kullanılmıştır. Kullanılan veriler 2012 yılı üretim dönemine aittir. Çalışmada geliştirilmiş ve geleneksel süt sığırcılığı işletmelerinin; süt sığırcılığı yetiştiricilik uygulamaları, işletmelerin hayvancılık desteklerinden yararlanma düzeyleri, işletmelerin teknik ve yapısal özellikleri ile sosyo ekonomik değişkenleri arasında bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla khi kare (χ2) testi uygulanmıştır. Çalışmada ayrıca, hayvansal üretimi destekleme politikalarının, geliştirilmiş ve geleneksel süt sığırcılığı işletme gelirleri üzerine etkilerinin ekonomik karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, işletmeler ortalaması gayrisafi üretim değeri ve değişen masraf geliştirilmiş işletmelerde 313.168,30 TL ve 270.596,68 TL, geleneksel işletmeler için ise 114.656,24 TL ve 102.916,53 TL olarak belirlenmiştir. İşletmeler ortalaması brüt kar geliştirilmiş işletmelerde 42.571,62 TL, geleneksel işletmeler için ise 11.739,71 TL olarak saptanmıştır. İşletmelerin, işletme başına devletten aldıkları ortalama hayvancılık destek miktarı; geliştirilmiş işletmeler için 48.542,46 TL, geleneksel işletmeler için ise 11.546,01 TL olarak saptanmıştır. İşletmeler ortalaması destekli gayrisafi üretim değeri ve destekli brüt kar geliştirilmiş işletmelerde 361.710,76 TL ve 91.114,07 TL, geleneksel işletmeler için ise 126.202,25 TL ve 23.285,72 TL olarak hesaplanmıştır. Destekli GSÜD içinde hayvancılık desteklerinin payı geliştirilmiş işletmeler için %15,50, geleneksel işletmeler için ise %10,07 olarak belirlenmiştir. İşletmeler ortalaması brüt kar ve destekli brüt kar değeri geliştirilmiş işletmelerde 691,66 TL TL/büyükbaş hayvan birimi(BBHB) ve 1.481,50 TL/BBHB, geleneksel işletmeler için ise 452,15 TL/BBHB ve 898,19 TL/BBHB olarak hesaplanmıştır. Süt sığırcılığı işletmelerinde kullanılan hayvancılık desteklerinin brüt kar üzerinde önemli etkisinin olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the reflection of the effect of the Turkish government's livestock production support policies on traditional and improved dairy (with fixed milking unit and the cooling tank) farms in Burdur province. The data were collected by using a survey method to randomly selected improved dairy farms (50) and traditional dairy farms (50) in the research area. The data were collected in 2012 farming period. In this study, Chi-square (χ2) analysis was performed to determine whether a difference existed between the dairy farms which improved and traditional in terms of the dairy farming practices, dairy farmers' utilization levels of livestock supports, technical and structural characteristics and socio-economic variables. In this study, the effects of livestock production support policies influence on traditional and improved dairy farms' incomes were also compared. According to research results, average gross production value and variable cost were determined to be 313.168,30 TL and 270.596,68 TL for improved dairy farms, while 114.656,24 TL and 102.916,53 TL for the traditional dairy farms, respectively. Average gross income was 42.571,62 TL for improved dairy farms and 11.739,71 TL for traditional dairy farms. The received average livestock support was calculated to be 48.542,46 TL per farm for the improved dairy farms and 11.546,01 TL per farm for the traditional dairy farms. Dairy farms average supported gross production value and supported gross income value were calculated to be 361.710,76 TL and 91.114,07 TL for improved dairy farms and 126.202,25 TL and 23.285,72 TL for the traditional dairy farms, respectively. The share of livestock production support effects on gross income were 15,50% for improved dairy farms and 10,07% for traditional dairy farms. Dairy farms average gross income and supported gross income values were calculated with using livestock unit (LU) and their values were 691,66 TL/LU and 1.481,50 TL/LU for improved dairy farms, while 452,15 TL/LU and 898,19 TL/LU for the traditional dairy farms, respectively. The result can be concluded that livestock supports policies which are used in dairy farms have strong effect on gross income.