Isparta ekolojik koşullarında bazı arpa (Hordeum vulgare L.) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yi̇eld and quali̇ty characteri̇sti̇cs of barley culti̇vars i̇n Isparta ecologi̇cal condi̇ti̇ons
- Tez No: 391979
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma Isparta ekolojik koşullarında bazı arpa çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2013 – 2014 yetiştirme sezonunda Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kampüs Araştırma ve Uygulama alanında yürütülmüştür. Çeşit olarak altı sıralı Altıkat, Kendal, Martı ile iki sıralı Larende, Ünver, Özdemir-05, İnce-04, Akar, Zeynelağa, Samyeli, Harman, Bolayır kullanılmıştır. Tarla denemesi 3 tekerrürlü, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre yürütülmüştür. Denemede bitki boyu (cm), metrekarede başak sayısı (adet), başakta tane sayısı (adet), başak uzunluğu (cm), bin tane ağırlığı (g), dekara tane verim (kg/da), hasat indeksi (%), hektolitre ağırlığı (kg), biyolojik verim (kg/da), protein ve azot oranı (%) gibi karakterler incelenmiştir. Bu çalışmaya göre; bitki boyu 73.6 (Samyeli) – 89.6 cm (Özdemir-05); metrekarede başak sayısı 200.0 (Akar) – 340.0 adet (Samyeli); başakta tane sayısı 22.6 (Bolayır) – 67.3 adet (Altıkat); başak uzunluğu 7.4 (Martı) – 9.5 cm (Akar); bin tane ağırlığı 43.4 (Martı) – 56.4 g (Larende); dekara tane verim 169.6 (Martı) – 363.0 kg/da (Zeynelağa); hasat indeks % 15.5 (Martı) – 30.1 (Bolayır); hektolitre ağırlığı 66.2 (Kendal) – 76.3 kg (Larende); biyolojik verim 749.4 (İnce-04) – 1366.1 kg/da (Akar); protein % 9.6 (Altıkat) – 16.3 (Larende); nitrogen ratio % 1.5 (Altıkat) – 3.2 (Larende) arasında değişmiştir. Araştırma sonucuna göre; en yüksek tane verim Zeynelağa, en yüksek protein oranı Larende çeşitlerinden elde edilmiştir. Bu iki özellik bakımından Zeynelağa ve Larende çeşitlerinin bölgenin yapısına uygun olduğu söylenebilir. Bununla birlikte kesin sonuçlar elde etmek için denemenin bir yıl daha tekrarlanması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to assess yield and quality characteristics of some barley cultivars in Isparta ecological conditions in 2013 – 2014 growing seasons at the Agrıcultural Faculty Campus Research and Application Farm of Suleyman Demirel Unıversıty. As the barley material six-row Kendal, Martı, Altıkat and two-row Larende, Ünver, Özdemir-05, İnce-04, Akar, Zeynelağa, Samyeli, Bolayır and Harman were used. The experiment was arranged in a completely randomized block design with three replications. Plant height, spike number per m^2, grain number per spike, spike lenght, thousand grain weight, the spike in the number of grains, harvest index, test weight, biological yield, protein, nitrogen ratio were evaluated in field experiments. According to, this study ranged between 73.6 (Samyeli) – 89.6 cm (Özdemir-05) plant height; spike number per m^2200.0 (Akar) – 340.0 adet (Samyeli); grain number per spike 22.6 (Bolayır) – 67.3 adet (Altıkat); spike lenght 7.4 (Martı) – 9.5 cm (Akar); thousand grain weight 43.4 (Martı) – 56.4 g (Larende); the spike in the number of grains 169.6 (Martı) – 363.0 kg/da (Zeynelağa); harvest index % 15.5 (Martı) – 30.1 (Bolayır); hectoliter weight 66.2 (Kendal) – 76.3 kg (Larende); biological yield 749.4 (İnce-04) – 1366.1 kg/da (Akar); protein % 9.6 (Altıkat) – 16.3 (Larende); nitrogen ratio % 1.5 (Altıkat) – 3.2 (Larende). As far as research results; the highest results were gained for grain yield Zeynelağa (363.0 kg/da), the highest results for protein ratio Larende (% 16.3) varieties respectively. In terms of these two features, Larende and Zeynelağa cultivar may be said to be appropriate for the structure of the region. However, it would be appropriate for us to repeat the experiment for one year more to obtain more accurate results.