Isparta kasnak meşesi tabiatı koruma alanı ve çevresinin florası
Flora of Isparta kasnak oak nature protection area and district
  1. Tez No: 392000
  2. Yazar: MURAT ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN FAKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu floristik çalışma Isparta il merkezine 69 km mesafede bulunan Eğirdir ilçesinin Yukarı Gökdere köyü sınırlarında yapılmıştır. Araştırma alanının denizden yüksekliği 1300 m İle 1800 m Arasında değişmektedir. P.H. Davis kareleme sistemine göre C3 alanına giren çalışma alanımız floristik açıdan Akdeniz ve İran-Turan fitocoğrafya bölgelerinin geçiş kuşağında yer almaktadır. Araştırma alanından Şubat 2014 ve Eylül 2014 tarihleri arasında toplam yaklaşık 1200 bitki örneğinin“ Flora of Turkey and the East Agean Islands”adlı esere (P.H.Davis, 1965-1988) göre teşhisleri yapılarak 78 familyaya ait 253 cinse bağlı 442 tür tespit edilmiştir. Bu tespit edilen 442 taksondan 69 (% 15,61) takson endemiktir. Türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir; Akdeniz elementi 121 (% 27,38), İran-Turan elementi 41 (% 9,28), Avrupa-Sibirya elementi 28 (% 6,33), birden fazla bölgeli ve bölgesi bilinmeyen 252 (% 57,01)'dir.
Özet (Çeviri)
This floristic study has been carried out within the borders of Yukarı Gökdere village of Eğirdir, in a distance of 69 km from the centre of Isparta. The altitude of the research areas varies from 1300 m to 1800 m. The research area which is taken place in the C3 square according to the“square system of P.H. Davis”is located in the transition zones of Mediterranean and Iran-Turanian phytogeographic regions in respect of floristic point of wiev. Approximately 1200 specimens which were collected from the research area between February and September in 2014 have been identified according to the book named“Flora of Turkey and the East Aegean Islands”(P.H. Davis 1965-1988), and totally 442 species belonging to 253 genera and 78 families were determined. Among of these 69 taxa (15,61%) are endemic species. The distribution of the taxa according to phytogeopraphical regions area are; Mediterranean 121 (27,38%), %), Irano-Turanian 41 (9,28%), Eurosiberean 28 (6,33%); widespread and unknown regions were 252 (57,01%).