Kınalı keklik (Alectoris chukar) ve sülün (Phasianus colchicus) timus ve Bursa fabricius'nun histolojik yönden değerlendirilmesi
Histological assesments on Bursa of fabricius and thymus of chukar partridge (Alectoris chukar) and pheasant (Phasianus colchicus)
  1. Tez No: 392024
  2. Yazar: ÖZLEM YEŞİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Zooloji, Biology, Histology and Embryology, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında kınalı keklik (Alectoris chukar) ve sülün (Phasianus colchicus)'ün vücut immün sisteminde görevli olan primer lenfoid organlardan bursa Fabricius ve timus dokularının histolojik yönden değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmada, Süleyman Demirel Üniversitesi Zootekni Bölümü Kanatlı Hayvan Yetiştirme Biriminden 3 adet, sağlıklı kınalı keklik (Alectoris chukar) ve sülün (Phasianus colchicus) temin edildi. Bursa Fabricius ve timus doku örnekleri diseksiyon ile alındı. Genel histolojik incelemeler için hematoksilen-eosin ve masson trikrom boyamaları, doku ve hücrelerdeki nötral mukosubstansı ve karbonhidrat içeriğini belirleyebilmek için periodic acid schiff (PAS) reaksiyonu, plazma hücrelerini belirlemek için methyl green-pyronin boyaması uygulandı. Timusun major hücreleri için Weigert's hematoksilenli van gieson boyaması gerçekleştirildi. Mast hücrelerini göstermek için ise toludin blue ve alcian blue/safranin O kombinasyon boyama teknikleri yapıldı. Kınalı keklik ve sülün timus ve bursa Fabricius'un korteks ve medulla bölgelerinin, plazmosit, mastosit ve lenfosit büyüklüklerinin ölçümleri yapılıp ortalama değerleri hesaplandı. Ayrıca gerekli görülen preparatların fotoğrafları Leica DM 500 mikroskobunda çekildi. Yapılan histolojik incelemeler doğrultusunda kınalı keklik (Alectoris chukar) ve sülün (Phasianus colchicus) bursa Fabricius ve timus dokuları türler arasında karşıltırıldığında önemli bir farklılığın olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, bursa of Fabricius where is the formation of B lymphocytes and thymus where is the formation of T lymphocytes, which the lymphoid organs is responsible in body's immun system of chukar partridge (Alectoris chukar) and pheasant (Phasianus colchicus), histologically were compared and evaluated. In the study, three chukar partridge and three pheasant were provided from Suleyman Demirel University Department of Animal Science Poultry Breeding Unit. Bursa Fabricius and thymus tissues were taken from the dissection. It was performed hematoxylin-eosin and Masson's trichrome for general histological examination, and periodic acid schiff (PAS) for the neutral mucosubstance and carbohydrate content, methyl green-pyronin staining for the plasma cells. Van gieson with Weigert's hematoxylin staining was performed for major cells of thymus. Toluidine blue and alcian blue/safranin O combination procedure was performed to show the mast cells. The thymus and bursa of Fabricius of cortex and medulla region, lymphocytes, plasma and mast cells were measured and were calculated the average values at chukar partridge and pheasant. Also, the photo was taken in the preparation with Leica DM 500 microscope. As a result, the thymus and bursa of Fabricius tissues were not observed significant differences between the chukar partridge and pheasant species.