Türkmen Dağı'nda saçlı meşe (Quercus cerris L.) ve tüylü meşe (Quercus pubescens Willd.) türlerinin potansiyel dağılım modellemeleri
Modelling potential distributions of Turkey oak (Quercus cerris L.) and pubescent oak (Quercus pubescens Willd.) in Türkmen mountain
  1. Tez No: 392025
  2. Yazar: ALİ ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışması, Türkmen Dağı yöresinde yayılış gösteren Saçlı meşe (Quercus cerris L.) ve Tüylü meşe (Quercus pubescens Willd.) türleri ile yetişme ortamı özellikleri arasındaki ilişkiler araştırılarak potansiyel dağılımlarını modellemek ve Coğrafi Bilgi Sistemleri vasıtasıyla haritalamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, veriler Türkmen Dağı yöresinde belirlenmiş olan 139 örnek saha içinde 417 örnek alandan toplanmıştır. Çalışmada yöntem olarak lojistik regresyon analizi ve sınıflandırma ve regresyon ağacı tekniği kullanılmıştır. Bu bağlamda hedef türlerin var-yok verileri, anakaya ve topografik değişkenler kullanılarak modellenmiştir. Daha sonra elde edilen modeller Global Mapper 15 programı yardımıyla görselleştirilmiş ve hedef türlere ait potansiyel dağılım haritaları elde edilmiştir. Çalışma neticesinde Saçlı meşe'ye uygulanan lojistik regresyon analizi ile edilen modeller testlerden geçemediği için sonuç alınamamış olup, sınıflandırma ağacı modeline göre yükselti, radyasyon indeksi ve eğim değişkenleri; Tüylü meşeye ait lojistik regresyon modelinde yükselti ve volkanik anakayalar, ağaç modele göre ise yükselti ve radyasyon indeksi değişkenleri türlerin dağılımında en etkili çevresel faktörler olarak bulunmuştur. Hedef türler için elde edilen model sonuçları ROC değerleri itibariyle değerlendirildiğinde; Saçlı meşe türü için en iyi model sınıflandırma ağacı tekniği ile Tüylü meşe için lojistik regresyon analizi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to model of potential distribution by assesing the relationship between habitat properties of Turkey oak (Quercus cerris L.) and Pubescent oak (Quercus pubescens Willd.) which has a distribution of Türkmen Mountain district and develop maps through Geographic Information Systems. For this purpose the data was collected from 417 sample plots in 139 sample areas on Türkmen Mountain district. In the study, the logistic regression analysis and classification and regression tree technique methods has been used. In this context, presence-absence data of target species has been modelled by using bedrock and topographic variables. Prediction models were then visualized and potential distribution maps of target species has been developed by using Global Mapper 15. At the end of the study, logistic regression analysis which is performed for Turkey oak is failed. According to the classification tree models elevation, radiation index and slope have been identified as the most efficient environmental variables for Turkey oak. In the logistic regression model of Pubescent oak elevation, volcanic bedrocks and according to the model tree elevation, radiation index have been identified as the most efficient environmental variables. The model results are obtained as evaluation values for the target species ROC; were provided the best model for Turkey oak species by using the classification tree technique and for Pubescent oak logistic regression analysis.