Kınalı kekliklerde (Alectoris chukar) yeşil yem kaynağı olarak hidroponik arpa kullanımı ve etkileri
The use and effects of hydroponic barley as a green feed source on red partridge (Alectoris chukar)
- Tez No: 602486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ÖZGÜR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu araştırma, entansif şartlarda yetiştirilen Kınalı Keklikler (Alectoris Chukar) kullanılmıştır. Kapıçam Kınalı Keklik Üretim Merkezinde, damızlık kınalı keklikler için hidroponik arpa hasılı üretilerek; yumurta verimi, yumurta ağırlığı, kuluçka randımanı ve bazı davranış biçimleri incelenmiştir. Kınalı kekliklerin deneme süresince beslenmesinde % 20 ham protein ve 2900 kcal metabolik enerji içeriğine sahip yem kullanılmıştır. Hasıl üretimi 24oC'de sıcaklıkta bulunan bir odada 100 x 5 x 1,5cm ebatlarında galvenizli saçtan imal edilmiş tablalar kullanılmıştır. Her tablaya 150 gr arpa kullanılmıştır. Her bir tabla 10 gün süre ile bekletilmiş ve hayvanlara verilmiştir. Hasıl uygulaması yapılan gurptan elde edilen yumurtaların kuluçka randımanı ortalama olarak % 76.93 iken hasıl verilmeyen grubun kuluçka randımanı % 72.72 bulunmuştur. Hasıl uygulaması yapılan gruptan elde edilen yumurtaların yumurta ağırlıkları 23.81 gr iken uygulanmayan grubun yumurta ağırlığı 18.58 gr bulunmuştur. Yumurta sayısı, kuluçka randımanı ve yumurta ağırlığı bakımından hasıl uygulanan grup en yüksek değerlere sahip iken, uygulanmayan grup en düşük değerlere sahip bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, henna partridges (Alectoris Chukar) grown under intensive conditions were used. In the Kapıcam Red Partridge Production Center, the product is produced with hydroponic barley for breeding red partridges; egg yield, egg weight, hatchability and some behavioral patterns were examined. The henna partridges were fed with feed containing 20 % HP and 2900 Kcal ME during the experiment. In a room whose production is at a temperature of 24 oC, trays made of galvanized sheet of 100 x 5 x 1.5 cm are used. 150 grams of barley was used in each tray. Each tray was kept for 10days and fed to the animals. The hatchability of the eggs obtained from the hatching group was found to be 76.93 %, whereas the hatchability of the hatched group was 72.72 %. Egg weights of the eggs obtained from the application group were 23.81 g whereas the egg weight of the untreated group was 18.58 g. In terms of the number of eggs, hatchability and egg weight, the resultant group had the highest values while the untreated group had the lowest values.