Kınalı kekliklerde (Alectoris chukar) yumurta ağırlığının kuluçka randımanına ve yumurta kalite özelliklerine etkisi
The effect of egg weight in chukar pardridges (Alectoris chukar)on hatchability of the quality characteristic of egg
  1. Tez No: 548481
  2. Yazar: ALİ KIZIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ÖZGÜR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Ziraat, Bioengineering, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma, kınalı kekliklerde yumurta büyüklüğünün kuluçka randımanına, çıkım gücüne, döllülük oranına yumurta iç ve dış kalite özeliklerine olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kınalı keklikler deneme süresince % 20 HP ve 2900 kcal/kg içeren yemlerle beslenmiştir. Elde edilen yumurtalar 37.6 oC'de ve % 59 nispi nemde inkubasyona bırakılmıştır. Büyük yumurtadan elde edilen kuluçka randımanı ortalama olarak % 58.75 iken küçük yumurtalardan elde edilen kuluçka randımanı % 46.53 bulunmuştur. Büyük yumurtaların çıkım gücü % 94.23 iken küçük yumurtaların çıkım gücü %92.17 bulunmuştur. Büyük yumurtaların döllülük oranı küçük yumurtalara göre daha yüksek bulunmuştur. Büyük yumurtaların döllülük oranı % 65.92 iken küçük yumurtaların döllülük oranı % 57.23 bulunmuştur. Ayrıca haugh birimi, ak indeksi, sarı indeksi ve kabuk oranı bakımından ise istatistiksel olarak herhangi bir farklılık görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research was carried to determine the effect of egg weight on the hatchability, fertility, content of the internal and external quality of the egg preparation of chukar partridges. The trial period of the partridge was fed with ration 20% HP and 2900 kcal/kg. Eggs obtained were incubated at 37.6 oC and 59% relative humidity. The hatchability of heavy eggs was found to be 58.75% whereas the hatchability of small eggs was found to be 46.53%. The hatchability of fertilized heavy eggs was 94.23% whereas hatchability of fertilized small eggs egg was 92.17%. The fertility of heavy eggs was higher than that of small eggs. The ratio of fertilized heavy eggs was 65.92% whereas the ratio of fertilized small eggs was 57.23%. In addition, haugh unit, white index, yellow index and shell ratio feature did not show any difference (p> 0.05) As conclusion the egg weight has a significant effect on the hatchability, fertilized eggs, and hatchability of fertilized eggs of chukar partridges.