Suriye'li Türkmen toplumunun yaşadıkları ve Arap medyasının Türkmenlere bakış açısı
The experience of Syrian Turkmen society and the Arab media's views on the Turkmens
  1. Tez No: 472141
  2. Yazar: KADRİYE AYRIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ŞAKI AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Sociology, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Medyanın süregelen çatışmaları ve kültürel yapıyı sunmakta önemli işlevleri olduğu aşikârdır. Tarihi ve coğrafi şartlar gereği Türkmenler kendilerini Suriye'de devam eden krizin ortasında bulmuşlardır. Özellikle de Türkiye'nin Rus uçağını Türkmen Dağı'nda düşürmesi sonucu gözler Türkmenlerin üzerine çevrilip gündeme gelmişlerdir. Suriye ve bölgedeki son gelişmeler neticesinde Türkmenler medyada da büyük ölçekte yer almaktadırlar. Bu çerçevede farklı yayınların Türkmenlere karşı nasıl bir bakış açışı oluşturduğunu çalışmamızda ele almaya çalıştık. Bu tezin bir diğer amacı da Türkmen toplumunu çeşitli yönleriyle tanıtabilmektir. Toplumların tanıtılmasında ve kültürün aktarılmasında medyanın büyük bir payı olduğunu düşünerek, tez kapsamında Arap Medyasının Türkmen meselesini nasıl yansıttığı örnek haberler üzerinden ele alınacaktır. Çalışmada Suriye'li Türkmenlerin kim oldukları, nereden geldikleri, Suriye'de coğrafi olarak nasıl dağıldıkları, bu toplumun Suriye'de neler yaşadıkları, Suriye devrimindeki rolleri ve şu anki durumları da ele alınmaktadır. Türkmenlerin Suriye'de yaşadıkları ile ilgili Arap Medyasında (Suriye sahil şeridindeki Türkmenler etnik temizlik tehdidiyle karşı karşıya“, ”Türkmen azınlığını göçe zorlamak, projeler ve hayaller“, ”Türkmen Dağı, Stratejik önem ve bölgesel bahisler“, ”Lazkiye kırsalındaki çatışmaların şiddetlenmesi sonucu Türkmenler Türkiye sınırına akın ettiler“, ”İki defa bedel ödeyen mağdurlar, Suriye Türkmenleri“, ”Esad rejimi taraftarları Türkmenlere toplu katliam uygulama çağrısında bulundular ) gibi yer alan başlıklar çalışmada inceleme konusu olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Suriye Türkmenleri, Arap Medyası, Türkmen Dağı, etnik temizlik.
Özet (Çeviri)
It is clear that the media has an important function in presenting continuing strifes and the cultural structure. Turkmen's in Syria found themselves in the middle of the ongoing conflict due to the historical and geographical conditions. Especially, Turkmens came under the light when Turkey shoot down the Russian war plane on Turkmen Mountain. Also, with ongoing war in Syria and the region, Turkmens became more visible in news. This study is trying to analyze different views on Turkmens through the related news in media. Another objective of this study is to introduce Turkmen society in Syria from different dimensions. Having in mind that media has a great role in presenting societies and cultures, this paper will be analyzing how Arab media portraited the Turkmen society from the related sample news. This thesis tries to answer who are the Syrian Turkmens, where are they coming from, how they are located geographically, what did they went through in Syria, what is their role in Syrian revolution and what is their current situation. Some of the headlines from the Arab media that were researched are including;“Turkmens on the Syrian shores are facing ethnic cleansing threat”,“Forcing Turkmen minority to exile, projects and dreams”,“Turkmen Mountain, Strategic Importance and Regional Issues”,“Turkmens Rushed to the Turkish Border Due to Escalating Clashes in Lazkiye Country Side”,“Syrian Turkmens; Victims Who Paid Double Price”,“Esad Regime Supporters Called for Massacre to Turkmens”. KEY WORDS: Syrian Turkmens, Arab Media, Turkmen Mountain, ethnic cleansing