Börülce tohumluklarında tohum gücünün (vigor) belirlenmesinde elektriki iletkenlik testinin kullanımı
Using of electrical conductivity test to determine seed vigour in cowpea sees lots
- Tez No: 392029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Elektriki iletkenlik (Eİ) testi bezelye için onaylanmış bir test olup diğer baklagil tohumları ve endospermik olmayan tür tohumları içinde tavsiye edilen bir tohum gücü testidir. Bu çalışmada, çimlenme oranı %80 ve üzeri olan beyaz tohum kabuğuna sahip 11 farklı börülce tohum partisinin tarla çıkışını tahmin etmek için tek tohum ve yığın tohum elektriki iletkenlik testleri gerçekleştirilmiştir. Tohum partilerinin yığın tohum elektriki iletkenlik değerleri 17.3 ile 41.6 µS cm-1 g-1 arasında değişirken, tek tohum iletkenlik değerleri 63.7 ile 130.5 µS cm-1 g-1 arasında değişmiştir. Tarla çıkış testleri (TÇ-1 ve TÇ-2) 2012 yılı erken ilkbahar döneminde iki farklı tohum ekim tarihinde gerçekleştirilmiştir. Tohum partilerinin tarla çıkışları TÇ-1'de %53 ile %79 arasında ve TÇ-2'de %61 ile %93 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical conductivity (EC) is validated vigour test for garden pea and recommended for other legumes and non-endospermic seeds. Experiments were conducted to estimate field emergence of eleven white-seeded cowpea lots with standard germination percentages >80%, using single and bulk conductivity methods. The bulk conductivity of seeds from 11 seed lots varied from 17.3 to 41.6 µS cm-1 g-1, while individual seed conductivity varied from 63.7 to 130.5 µS cm-1 g-1. Field emergence tests (FE1 and FE2) were conducted at two different seed sowing dates in early spring in 2012. Field emergence of 11 seed lots varied from 53 to 79% for FE1 and from 61 to 93% for FE2.