Avcı akar Phytoseiulus persimilis'de etoxazole direnç gelişimi, direnç kalıtımı, çoklu direnç, glutathione S-Transferaz (GST) ve esteraz enzimlerinin incelenmesi
Investigation of etoxazole to resistance development, inheritance of resistance, multiple resistance, glutathione S-Transferaz (GST) and esteraz enzymes from Phytoseiulus persimilis predator mite
  1. Tez No: 392033
  2. Yazar: FATMA AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Hassas Phytoseiulus persimilis (Acarina: Phytoseiidae) popülâsyonunda laboratuvar ortamında seleksiyon yapılarak etoxazole direnç mekanizmaları biyoassay ve biyokimyasal yöntemlerle incelenmiştir. Hassas Phytoseiulus persimilis popülâsyonunda ilaçlama kulesi kullanılarak yaprak disk metoduyla LC50 ve LC60 değerleri belirlenmiştir. Hassas popülâsyon etoxazole ile 6 kez seleksiyon yapılarak 111.63 kat direnç kazandırılmış ve bu popülâsyon ETO6 olarak adlandırılmıştır. ETO6 popülâsyonlarında etoxazole ile Piperonyl butoxide (PBO), S-Benzyl-O,O-Diisopropyl Phosphorothioate (IBP) ve Diethylmaleate (DEM) sinerjistleri ile yapılan çalışma sonucunda sırasıyla 3.17, 2.85, 3.60 kat sinerjistik etki oranları belirlenmiştir. ETO6 popülâsyonunun deltamethrin, spiromesifen, acetamiprid, indoxacarb, milbemectin, chlorantraniliprole, spinosad, azadiractin, bifentrin ve abamectin'e karşı sırasıyla, 10.33, 8.30, 5.80, 5.67, 5.07, 5.00, 4.72, 8.19, 5.24 ve 3.39 kat çoklu direnç belirlenmişrir. ETO6 popülâsyonlarında direncin poligenik özellikte olduğu belirlenmiştir. ETO6 popülâsyonunun esteraz enzimi elektroforetik yöntemde ile incelenmesinde bant yoğunluğunun hassas popülâsyona göre arttığı belirlenmiştir. Kinetik enzim okumalarında ise ETO6 popülâsyonunda 2.71 kat esteraz ve 3.09 kat GST enzim aktivitesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Susceptible Phytoseiulus persimilis population was exposed to selection in a laboratory conditions and their resistance ratios to etoxazole were calculated. LC50 and LC60 values of Phytoseiulus persimilis populations were determined by a spray tower with the leaf disk method. The population which increased resistance ratio of 111.63 fold the after 6 selections with etoxazole was named ETO6. At the end of the study conducted by Piperonyl butoxide (PBO), S-Benzyl-O,O-Diisopropyl Phosphorothioate (IBP) and Diethylmaleate (DEM) synergists, synergistic effect rates for ETO6 were determined to be 3.17, 2.85, 3.60 folds, respectively. Multi resistance results of ETO6 population to deltamethrin, spiromesifen, acetamiprid, indoxacarb, milbemectin, chlorantraniliprole, spinosad, azadiractin, bifentrin and abamectin was determined to be 10.33, 8.30, 5.80, 5.67, 5.07, 5.00, 4.72, 8.19, 5.24 and 3.39 folds, respectively. Resistances of ETO6 populations to etoxazole were determined to be polygenic. When the electrophoretic method was used, band densities of the esterase enzymes of ETO6 populations were determined to increase compared to the susceptible population. Enzyme activity of 2.71 fold esterase and 3.09 fold GST was determined in ETO6 population.