Farklı kalınlık ve binderme uzunluğundaki yapıştırma bağlantılarında farklı malzeme özelliklerinin yük taşıma kapasitesine etkisinin incelenmesi
Investigatigation of different length and different thickness of adhesive connections on different material properties
- Tez No: 392080
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yapıştırıcı, malzemeleri bir arada tutan madde olarak tanımlanır. Günümüzde yapıştırıcılar havacılık, uzay, otomotiv, altyapı sistemi, tıp, elektronik paketleme, inşaat, spor ve gemicilik gibi birçok sektörde geniş olarak kullanılmaktadır Bu çalışmada çekme yüküne maruz farklı kalınlıklardaki malzemelerin, farklı bindirme uzunluğu ve farklı yapıştırıcı kullanılarak elde edilen tek tesirli bindirme bağlantılarının yük taşıma kapasiteleri nümerik olarak araştırılmıştır. Çalışmada dört farklı malzeme için üç farklı kalınlık, iki farklı bindirme uzunluğu ve iki tür yapıştırıcı kullanılarak elde edilen tek tesirli bindirme bağlantılarının yük taşıma kapasitelerini belirlemek için sonlu eleman yöntemi kullanılarak gerilme analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucu malzemelerin mekanik davranışlarının gerilme dağılımına dolayısıyla yük taşıma kapasitesine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan araştırma sonucu malzemelerin mekanik davranışlarının yük taşıma kapasitesine etkisinin malzeme kalınlığı, bindirme uzunluğu ve yapıştırıcı tipine bağlı olarak farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The adhesive substance is described as a material which holds materials together. Nowadays adhesives are widely used in many sectors such as aviation, aerospace, automotive industry, infrastructure, medicine, electronic packaging, construction, shipping, and sports. In this study, the tensile load experienced by materials of different thicknesses with different lap lengths and single lap joints was obtained by numerically investigating the mechanical behavior of different adhesives. Stress analysis was done for four different materials with three different thicknesses, two different lengths and two types of overlay adhesive using single lap joints acting under load bearing. Finite element method was deployed to identify the capacity of adhesives. This paper analyzes the distribution of stress of the mechanical behavior of materials and consequently tries to detect the effect of load carrying capacity. The results of this research show that mechanical behavior of materials affects the load carrying capacity which depends on material's thickness, overlay length and type of the adhesive.