Van/Bardakçı bölgesi zeminlerinde arazi ve laboratuvar deneyleri arasındaki ilişkilerin jeoteknik ve istatistiksel açıdan incelenmesi
Geotechnical and statistical investigation of the relations between in-situ and laboratory tests of Van / Bardakçı region soils
  1. Tez No: 653211
  2. Yazar: ELİF ERDEVE ÖZVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Van Gölü doğusunda yer alan Bardakçı bölgesi ve civarı, eski göl çökelleri üzerine kuruludur. Bu bölgede, Van Gölü'nün seviye değişimleri sonucunda, farklı kalınlık ve tane boyuna sahip sedimanlar çökelmiştir. Yapılan çalışma kapsamında, inceleme alanındaki kil seviyelerinin saha ve laboratuvar verileri ve bu veriler arasındaki ilişkileri incelenmiştir. Aynı noktada yaklaşık 5 m mesafe ile açılan iki farklı kuyu içerisinde, Standart Penetrasyon Testi (SPT) ve Menard Presiyometre Testi (MPT) yapılmıştır. Aynı zamanda, kil çökellerden örselenmiş ve örselenmemiş (UD) zemin numuneleri alınmış ve laboratuvarda bu numunelerin fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen deneysel veriler doğrusal (lineer) ve doğrusal olmayan (non-lineer), tek ve çok değişkenli regresyon analizleri ile karşılaştırılmıştır. Tüm deneysel veriler arasındaki ilişkiler incelenmiş ve Menard deformasyon modülü (EM) – ön konsolidasyon basıncı (Pön), EM – SPT-N60 ve EM – kohezyon (c) arasında yüksek belirleme katsayıları olan ilişkiler elde edilmiştir. Çoklu regresyon analizinin sonuçları, su muhtevasının SPT-N60'ın belirlenmesinde etkili bir parametre olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bu çalışmada, aynı zemin türü için farklı EM, SPT-N60, Pön ve c değerleri belirlenmiştir. Böyle bir bulgunun nedenleri bu tezde araştırılmış ve zeminin mekanik özellikleri üzerinde, mevcut düşey örtü yükü ve Van Gölü'nün geçmişte yükselmiş olduğu seviye sonrasında oluşan su yüküne kıyasla, bölgedeki aktif Van Bindirme Fayı'nın daha fazla etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Bardakçı area and its surroundings located on the east of Lake Van, are composed of old lake sediments. Due to the level changes of Lake Van, lacustrine sediments were deposited with different thickness and grain sizes in this region. In this thesis, the field and laboratory studies were conducted on the clay levels in the study area and the relationships between field and laboratory data were examined. Two different boreholes that distance of 5 m were opened side by side at the same location and Standard Penetration Test (SPT) and Menard Pressuremeter Test (MPT) were performed. At the same time, disturbed and undisturbed (UD) clay samples were taken from these boreholes and the physical and mechanical properties of soil samples were determined in the laboratory. Linear and nonlinear regression analysis were conducted using the experimental data and the relationships among all data were investigated. High determination coefficients were obtained between Menard deformation modulus (EM) – pre-consolidation pressure (Ppc); EM – SPT-N60 and EM – cohesion (c). The results of multiple regression analysis revealed that the water content was the effective parameter on determining SPT-N60. Different EM, SPT, Ppc and c values were determined from same soil types, investigated in this study. The causes of such a finding was analyzed in this thesis and the compressive stresses due to the active Van Thrust Fault in this region was found to be more effective than vertical overburden and hydraulic water pressure on the mechanical properties of the soils.