Otomobil klima sistemleri için alternatif R152a gaz kullanımı ve anfıs modellemesi
Alternative refrigerant R152a for automotive air conditioning sytem and anfis model
- Tez No: 392081
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya üzerindeki ülkeler, gezegen üzerindeki iklim değişiklikleri sebebiyle bazı önlemler almaktadır. Son yıllarda ozon tabakasının deformasyonunun ve küresel iklim değişikliklerinin önüne geçmek için için bu ülkeler gayret göstermektedir. Otomobil endüstrisinde Küresel Isınma Etkisi (GWP) yüksek olmasına karşın, Ozon İnceltme Etkisi (ODP) sıfır olan R-134a gazı otomobil klima sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenden ötürü, son yıllarda R-134a soğutucu akışkanının yerini alacak alternatif akışkanlar üzerine araştırma ve geliştirmeler yapılmaktadır. R-152a akışkanı ODP'si sıfır ve GWP'si istenen seviyede olması sebebiyle bu dönemde alternatif bir soğutkan olabileceği göz önüne alınmaktadır. Bu çalışmada otomobil klima sisteminde R-134a soğutucu akışkanının yerine kullanılabilecek olan R-152a akışkanının uygunluk ve kullanılabilirlik durumu incelendi. R-152a özellikleri (yanıcılığı, termodinamik özellikleri ve uyumluluğu v.s.) ve performansı hakkında bilgi verildi ve R134a gazı ile karşılaştırılarak uygun bir alternatif akışkan olduğu tespit edildi. R-152a gazının soğutma ve yoğuşma kapasiteleri, soğutma tesir katsayısı (COP) ve güç tüketim karakteristikleri ANFIS üzerinden öngörülecek bir model gelişimi yapıldı ve diğer öngörü metodları ile karşılaştırılarak en uygun modelleme olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Recently, due to the climate change all over the world, all the countries put their efforts to prevent climate change and ozone depletion. R-134a has been widely used as an AC (air conditioning) refrigerant in the automobile industry. Although R-134a has a small effect on the ozone depletion, it has a great influence on the global warming. Thus, the researchers are trying to find alternative refrigerants in replace with the R-134a. In these days, R-152a has been considered as an alternative refrigerant because of its having a zero ODS and little GWD. In this study, the possible usage of the R-152a in replace with R-134a in the AC system of an automobile and the properties of the R-152a will be investigated theoretically. The studies have been conducted in this field so far and the results of these studies will be presented and compared with the R-134a still used. Also, the effect of the R-152a on the performance of the AC system of an automobile has been examined analytically. As a result of this study, it has been observed that R-152a and R-134a do not lead to any significant difference on the performance of the cooling system. On compare of the refrigerants performance, R152a system's outputs predicted with a ANFIS system model which the outputs are COP, Pr and Wk. Determined that the best result was given by ANFIS predictions when compared with the other intelligent systems like Multi-Regression and Noural-Networks with an example.