Invastigation of dynamic properties of sandvich structure with different cores
Sandviç yapılarda kullanılan farklı dolgu malzemelerinin dinamik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 392082
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bilim ve teknolojinin sürekli ilerlemesi ile mühendislik uygulamalarında kompozit malzemelerin kullanımı daima artmaktadır. Bu malzemelerden biride sandviç yapılardır. Bu çalışmada sandviç yapıların dinamik analizleri (titreşim ve darbe deneyi) deneysel ve nümerik olarak yapılmıştır. Bu çalişma kapsamında çeşitli dolgu malzemeler (çekirdek malzemeler) kullanılarak farklı kalınlıklarda sandviç yapılar üretilmiştir. Alt ve üst yüzeyler için alüminyum, çekirdek malzeme olarak da farklı kalınlıklarda balsa, bal peteği, poliüretan köpük ve sentetik köpük kullanılmıştır. Birinci test olarak üretilen bu sandviç yapıların ankastre-serbest sınır şartlarındaki doğal frekansları, titreşim biçimleri ve sönüm oranları belirlenerek birbirleri ile karşılaştırılıp incelenmiştir. İkinci testde 10x10 cm boyutlarında üretilen numuneler darbe testlerine tabi tutulmuştur. Elde edilen deneysel sonuçlar çeşitli grafikler çizilerek karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Nümerik analizler ANSYS paket programıyla yapılmıştır. Deneysel olarak elde edilen sonuçlarla, nümerik olarak elde edilen sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the continuous advancement of science and technology, composite materials importance in engineering applications is increasing. One of these materials is sandwich structure. In this study dynamic analysis (vibration and impact test) of composite sandwich stuctures were investigated exprimentally and numerically. In this study, sandvich materials were produced in different core and thicknesses. upper and lower layers are Aluminum and as core materıals balsa, honeycomb, polyurethane foam and synthetic foam with different thickness are used. In first test natural frequencies under the fixed-free boundary conditions, forms of vibration and damping ratios of these produced sandvich structures were compared with each other and were investigated. Samples produced in the second test; 10 x 10 cm in size were subjected to impact testing. The obtained experimental results were analyzed by comparing various graphics drawing. Numerical analysis programmed with ANSYS. The results obtained exprimentally were compared with the results obtained numerically.