Yeni vic-dioksim ve monooksimlerin sentezi, metal kompleks formasyonlarının incelenmesi
- Tez No: 3921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ill öz Bu çalışmanın amacı, yeni vic-dioksim ve monooksim ligandlarının sentezlenerek, bunların bazı geçiş raetalleriyle ver dikleri kompleks bileşiklerin incelenmesi ve yapılarının aydınlatılmışıdır. Bu nedenle, vic-dioksim olarak N-(.2-tolil) amino çlioksim ve raonooksim olarak da l,4-benzoksazin-2-on- oksira ve l,4-ben7,otiyazin-2-onoksim sentezleri yapılmış, bu ligandlarm Wi+2, Cı.ı+2, Fe*3, Co+2 ile verdikleri komp leks bileşiklerin yapıları, elementel analiz, NMR, İR, EN tayini vs. gibi fiziksel yöntemlerle aydınlatılmaya çalışılmış tır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this research work is to synthesize new vic-dioxime and monooxime ligands and to investigate the structural elucidation of the complexes of these ligands formed by some transition metals. For this reason I- (2- tolyl) amino glyoxime as vic-dioxime and 1,4-benzoxazine- 2-one-oxlme and 1,4- benzotiazine-2-one-oxime as monooxime were synthesized. The structures of the complex compounds these ligands form with Hi, Cu+, Fe+^ and Co+ have been elucidated by elementary analysis, melting points, HMR and IR spectroscopic techniques.