İklim değişikliğinin organik tarım, geleneksel tarım alanlarındaki etkisi ve ekolojik kentler
The impact of climate change on organic agriculture, traditional agricultural areas and ecological cities
  1. Tez No: 913431
  2. Yazar: OĞUZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İklim değişikliğinin tarım sektörü üzerinde önemli bir etkisi vardır. Artan sıcaklık, kuraklık, şiddetli yağışlar, kasırgalar ve diğer hava olayları tarımı olumsuz etkileyebilir. Ekolojik kentlerde organik tarım, yerel tohum ekimi, su ve enerji kaynakları, tarımsal atıkların geri dönüşümü gibi sürdürülebilir tarım yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bakımdan ekolojik yapı ve ekosistemdeki doğal enerji kaynakları, hava kirliliği, tatlı suyun aşırı tüketimi, fosil yakıt ve türevlerinin bilinçsiz kullanımı, nükleer enerjiden vazgeçilmemesi gibi önemli nedenlerden dolayı hızla azalmaktadır. Bu çalışma aracılığıyla dünyanın farklı yerlerindeki ve Türkiye'deki ekolojik kent örneklerine bakmak, ekolojik kentlerin sosyal yönetsel ve sosyal etkileri keşfetmek ve etkilerini değerlendirmek açısından önemlidir. Bu önem doğrultusunda öncelikle dünya çapındaki ve Türkiye'deki ekolojik kentsel örneklerin literatür taramaları ve yönetim çalışmalarını inceleyerek teorik bağlamda bazı tanımlamalar yapıyorum. Bu tez üç şeyi başarmayı amaçlamaktadır. İlk olarak amacım, iklim değişikliğinin organik ve konvansiyonel tarım üzerindeki ayrık ve dolaylı etkilerini değerlendirme ve planlama yeteneğimizi geliştirmek. İkincisi, hedefim küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin tarımı ne kadar etkileyeceğini tahmin etmektir. Üçüncü olarak dünyadaki ve Türkiye'deki ekolojik şehir örneklerine bakarak bir bölgesel plan sunmak istiyorum. Yüksek Lisans tezimde, yalnızca bilimsel açıdan yeni değil, aynı zamanda koruma planlaması ve politikası açısından doğrudan ve güncel sonuçları olan araştırma korularını seçmeye çalıştım. 1. Bölümde küresel ısınmanın organik ve konvansiyonel tarım üzerindeki etkilerine ilişkin araştırmaları topladım. 2. Bölümde ayrıca aşırı olayların çeşitli etkilerini iklim hassasiyeti değerlendirmelerine ve uyum planlarına dahil etmenin kavramsal zorluklarını da tartışıyorum. İklim değişikliğine verilen insan tepkilerinin, tehdit altındaki türlere yönelik hassasiyet değerlendirmelerine ve uyum planlarına nasıl entegre edilebileceğini göstermek için yerleşik değerlendirme ve planlama çerçevelerini kullanıyorum. 3. Bölümde dünya ve Türkiye'den ekolojik kent örneklerini, iklim değişikliği ile insan faaliyetlerinin önümüzdeki yıllarda türlerin korunmasına yönelik dolaylı risklere ve fırsatlara nasıl yol açtığını anlatıyorum.
Özet (Çeviri)
Climate change has a significant impact on the agriculture sector. Increasing temperature, drought, heavy rainfall, hurricanes and other weather events can negatively affect agriculture. Sustainable agricultural methods such as organic farming, local seed cultivation, water and energy resources, recycling of agricultural wastes are widely used in ecological cities. In this respect, the ecological structure and natural energy resources in the ecosystem are rapidly decreasing due to important reasons such as air pollution, excessive consumption of fresh water, unconscious use of fossil fuels and derivatives, and nuclear energy. Through this study, it is important to look at examples of ecological cities in different parts of the world and in Turkey in order to explore the social governance and social impacts of ecological cities and to evaluate their effects. In line with this importance, I first make some theoretical definitions by examining literature reviews and management studies of ecological urban examples around the world and in Turkey. This thesis aims to accomplish three things. First, my aim is to improve our ability to assess and plan for the discrete and indirect impacts of climate change on organic and conventional agriculture. Secondly, my goal is to estimate how much global warming and climate change will affect agriculture. Thirdly, I would like to present a regional plan by looking at examples of ecological cities in the world and in Turkey. In my Master's thesis, I have tried to select research cores that are not only scientifically novel but also have direct and topical implications for conservation planning and policy. In Chapter 1, I collect research on the impacts of global warming on organic and conventional agriculture. In Chapter 2, I also discuss the conceptual challenges of incorporating the diverse impacts of extreme events into climate vulnerability assessments and adaptation plans. I use established assessment and planning frameworks to show how human responses to climate change can be integrated into vulnerability assessments and adaptation plans for threatened species. In Chapter 3, I use examples of ecological cities from around the world and Turkey to illustrate how climate change and human activities are leading to indirect risks and opportunities for species conservation in the coming decades.