Farklı sıra aralıklarında ekilen kışlık kolza çeşitlerinin (Brassica napus L.) verim ve bazı verim ögelerinin belirlenmesi
An investigation on yield and some yield components of winter rapeseed (Brassica napus L.) sowing different row spacings
- Tez No: 392107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, dört kışlık kolza çeşidinde (Artoga, NK Caravel, NK Petrol ve Turan) iki sıra aralığının (20 ve 40 cm) verim ve bazı verim ögeleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Samsun ilinde 2013-2014 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Tarla denemesi, Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme desenine göre, ana parsellere çeşitler ve alt parsellere sıra arası uygulamalar yerleştirilerek, dört tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Çalışmada, çıkış süresi, kıştan çıkış oranı, ilk çiçeklenme süresi, tam çiçeklenme süresi, ilk harnup bağlama süresi, tam harnup bağlama süresi, bitki boyu, yan dal sayısı, bitkide harnup sayısı, harnupta tohum sayısı, bin tane ağırlığı, ham yağ oranı, ham protein oranı, glikosinolat miktarı, tohum verimi, ham yağ ve ham protein verimleri incelenmiştir. Araştırmada; harnupta tohum sayısı üzerine çeşitlerin etkisi önemli bulunmuştur. Harnupta tohum sayısı en fazla NK Caravel çeşidinde (26.6 adet), harnupta tohum sayısı en az ise Turan çeşidinde (20.6 adet) belirlenmiştir. Tohum veriminde ve yan dal sayısında ise sıra aralıklarının etkisi önemli bulunmuştur. Tohum veriminde, 40 cm sıra arasında (381.72 kg/da) 20 cm sıra arasına (309.12 kg/da) göre daha fazla verim elde edilmiştir. Sıra arası mesafesi arttıkça yan dal sayısında da artış tespit edilmiştir. Bitkiler 40 cm sıra arasında (17.55 adet) 20 cm sıra arasına göre (16.31 adet) daha fazla yan dal oluşturmuştur. Ham yağ ve protein oranı, ham yağ ve protein verimi, bin tane ağırlığı üzerine dal durumun etkisi çok önemli çıkmıştır. Ham yağ oranı ana dalda (% 36.50) yan dala oranla (% 34.85) daha yüksek bulunmuştur. Ham protein oranı ise ham yağ oranının aksine yan dalda (% 21.30) ana dala oranla (% 20.56) daha yüksek bulunmuştur. Ham yağ veriminde en yüksek verim ana daldan (127.02 kg/da) elde edilmiştir. Ham protein veriminde ise en yüksek verim yan daldan (73.35 kg/da) elde edilmiştir. Bin tane ağırlığı en yüksek 3.21 g ile ana dalda belirlenmiştir. Bitki boyu, bitki başına harnup sayısı ve glikosinolat miktarı, çeşitler ve sıra aralıklarından etkilenmemiş, çeşit x sıra aralığı interaksiyonu incelenen tüm özelliklerde önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of two different row spacings (20 and 40 cm) on yield and yield components in four winter rapeseed cultivars (Artoga, Turan, NK Caravel and NK Petrol) in Samsun province in 2013-2014 growing season. The field experiment was set up as split plot in randomized complete block design with four replications and the cultivars were assigned to main plots while the plant densities to subplots. Germination duration, survival rate of winter, first flowering duration, in full flowering duration, first creating carob duration, in full creating carob duration, plant height, the number of lateral branches and carobs, seed number per carob, thousand seed weight, crude protein ratio, crude oil ratio, the amount of the glucosinolate, seed yield, crude oil yield, crude protein yield were evaluated in this study. According to research results; the effect of the cultivars was found unimportant in seed number per carob. In seed number per carob, when the maximum number of seeds was found in NK Caravel cultivar (26.6 adet), the minumum number of seeds was found in Turan cultivar (20.6 adet). The effect of the row space was found important in seed yield and the number of lateral branches. Seed yield significantly increased while row space more and more increased and the Seed yield was found more in the 40 cm row space (381.72 kg/da) than the 20 cm row space (309.12 kg/da). While row space was increased, increasing in number of the lateral branches was found. Plants generates more lateral branch in the 40 cm row space (17.55 adet) than in the 20 cm row space (16.31 adet). Where as the effect of the branch condition was found crucial in crued oil and protein rate, crued oil and protein yield and thousand seed weight. The crued oil rate was found was more in the main branch (% 36.50) than the lateral branch (% 34.85). In the contrast of the crued oil rate, the protein rate was found more in the lateral branch (% 21.30) than the main branch (% 20.56). In crued oil yield, the most yield was obtained from the main branch (127.02 kg/da). In protein yield, the most yield was obtained from the lateral branch (73.35 kg/da). The most thousand seed weight was obtained from the main brach (3.21 g). Plant height, carob number per plant and the amount of the glucosinolate wasn't effected from cultivars and row spaces, the cultivar x row space interaction was found unimportant in all examined characteristics.