İlkbahar otlatmasının çayır vejetasyonunun (Demirdağ/Narman/Erzurum) ot verimi ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of spring grazing on yield and quality of meadow vegetation (Demirdağ/Narman/Erzurum)
- Tez No: 392125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT DAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma, Erzurum ili Narman ilçesi Demirdağ mahallesinde taban suyu derinde olan ve sulanan bir çayır arazisinde ilkbahar otlatmasının otun verimi ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2014 yılında yürütülmüştür. Bu çalışmada otun kalitesi üzerine etki eden ham protein, ADF ve NDF içeriği, sindirilebilir kuru madde oranı, kuru madde alım oranı, nispi yem değeri ve ham kül oranı da belirlenmiştir. Deneme alanı dört ayrı parsele ayrılmış ve bu alanın bir bölümü ilkbahar otlatmasının önüne geçebilmek için dikenli tel ile çevrilmiştir. Çayırın biçim döneminde ot ve toprak örnekleri alınmış ve gerekli ölçümler yapılmıştır. Araştırma sahasının ilkbaharda otlatılmayan bölümünde kuru ot verimi 352,3 kg/da, otlanan bölümde ise 253,5 kg/da olarak belirlenmiştir. Ham protein oranları ise otlatılmayan kesimde 8.29, otlanan kesimde ise 8.35 olarak belirlenmiştir. Parsellerden alınan ot örneklerinin ADF ve NDF oranları otlanan parsellerde otlatılmayanlara göre daha düşük (%36.95, %36.72; %55.98, %56.82) olarak belirlenmiştir. Otun sindirilebilir kuru madde oranları otlatılmayan kesimde %61.40, otlanan kesimde ise %60.29 olarak belirlenmiştir. Kuru madde alım oranları da sırasıyla %1.46, %1.59 olarak belirlenmiştir. Nispi yem değerleri ise otlatılmayan kesimde %99.05, otlanan kesimde ise %98.71 olarak belirlenmiştir. Ham kül oranları da otlanmayan kısımda %8,33 otlanan kısımda ise %8,21 olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucuna göre çayırlarda ilkbahar otlatmasının engellenmesinin ot verimi ve kalitesi açısından önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in irrigated meadow with deep water table level in 2014 in Erzurum, Narman, Demirdag. Soil and plant yield and quality parameters such as dry hay yield, crude protein, ADF, NDF and crude ash rates were assessed in meadow Average dry matter yield was lover in spring grazed site than that of the ungrazed meadow site. Crude protein content was determined as 8,25%, 8,35% in grazed and ungrazed meadow sites, respectively. In spring grazed site ADF and NDF ratio were lower than that of the unrazed one (%36.95, %36.72; %55.98, %56.82). In grazed meadow site digestible dry matter ratio (60.29%) was lower than that of the ungrazed site (61.40%). Dry matter intake ratio was 1,46% in ungrazed site, 1,59% in spring grazed site. Relative feed value was 99,05% in ungrazed site, 98,71% in grazed site. Raw ash content was ranged between 8, 33% and 8,21%. Based on the results of the study, it is important to prevent of spring grazing in meadows for increasing of dry matter yield and forage quality.