Gübrelenen taban bir merada farklı biçim zamanlarının botanik kompozisyon, ot verimi ve besin değeri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different mowing intervals on botanical composition, dry matter yield and nutrient values in a fertilized lowland pasture
- Tez No: 520246
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 800
Özet
Bu araştırma, 2 yıl süre ile gübrelenen taban bir merada farklı biçim zamanlarının botanik kompozisyon, ot verimi ve besin değeri üzerine etkilerini belirlemek için yürütülmüştür. Araştırmada, 2011 ve 2012 yıllarında ilkbahar – yaz dönemlerinde ve 2012 yılında sonbahar döneminde her haftadan her 9 haftaya kadar kafes içinde ve kafes dışında biçimler yapılarak doğal bitki boyu, kuru ot verimi, botanik kompozisyon oranı, ham protein oranı, ADF, NDF ve Nispi Yem Değeri tespit edilmiştir. Araştırmada toplam kuru ot verimleri 2011 yılı ilkbahar – yaz döneminde 334,01 kg/da ile 584,97 kg/da arasında, 2012 yılı ilkbahar – yaz döneminde 320,74 kg/da ile 518,19 kg/da arasında ve 2012 yılı sonbahar mevsiminde ise 36,50 kg/da ile 146,93 kg/da arasında değişmiştir. Ham protein oranları ortalamaları ise 2011 yılı ilkbahar – yaz döneminde %13,21 ile %21,08 arasında, 2012 yılı ilkbahar – yaz döneminde %14,81 ile %20,48 arasında, 2012 yılı sonbahar mevsiminde %22,40 ile %23,29 arasında değişmiştir. Mera ot kalitesi ile kuru ot verimi birlikte ele alındığında mevsim içerisinde bitki büyümesine ve botanik kompozisyonun değişimine göre mera otlatmasında en uygun yöntemin her 3 hafta aralıklarla otlatılmasının uygun olduğu belirlenmiştir. Mera bitkilerinin mevsime bağlı büyüme eğrilerine ve botanik kompozisyon değişimine göre merada otlayan hayvan sayısı ayarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, two-year experimental investigation was carried out in a fertilized lowland pasture to understand the effects of different mowing intervals on botanical composition, dry matter yield and nutrient values. Pasture height, dry matter yield, botanical composition, crude protein content, ADF, NDF and Relative Feed Value were figured out via cage cuts in different intervals from every week to every 9-week periods. The total dry matter yields in the study ranged from 334.01 kg /da to 584.97 kg/da in the spring and summer period of 2011, from 320.74 kg/da to 518.19 kg/da in the spring and summer period of 2012, and from 36.50 kg/da to 146.93 kg/da in autumn of 2012. Average crude protein contents were found between 13.21% and 21.08% in the spring and summer period in 2011, 14.81% and 20.48% in the spring and summer period in 2012, 22.40% and 23.29% in autumn in 2012. Considering the pasture quality and yield together, the most appropriate grazing interval in the study was 3-week interval and stocking rate should be adjusted according to seasonal growing pattern and the change of the botanical composition.