Schiff bazlarından azabisiklo iskelet yapısına sahip bazı epibatidin türevlerinin sentezi
Schiff bazlarindan azabisiklo i̇skelet yapisina sahip bazi epibatidin türevlerinin sentezi
  1. Tez No: 392132
  2. Yazar: MUSTAFA BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERDAR GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Aza-bisiklo yapılar biyolojik açıdan oldukça önemli moleküllerdir. Özellikle Epibatidin ve türevleri Alzheimer, Parkinson, şizofreni, epilepsi, endişe-depresyon, Tourette Sendromu ve nikotin bağımlılığı gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilacın yapısında bulunmaktadırlar. Bu çalışmada literatürde sentezlerine sıklıkla rastladığımız Schiff bazları çıkış molekülü olarak kullanılmıştır. Çeşitli aromatik amin bileşikleri ile bazı aldehitler kullanılarak literatürde bilinen veya bilinmeyen Schiff bazları yüksek verimlerle elde edildi. Sentezlenen bu Schiff bazları ile TiCl4, InCl3, SnCl4, AlCl3, BF3.Et2O, TMSBr, TMSCl ve ZnCl2 gibi Lewis asitleri katalizörlüğünde siklopentadien molekülü ile çeşitli sıcaklıklarda reaksiyona sokularak, Lewis asidinin yapısına göre yüksek verimlerle Epibatidin türevleri elde edildi. Yapılan çalışmalar sonucunda; Schiff bazları gibi literatürde sentezleri bilinen moleküllerden çıkılarak, çeşitli Lewis asitlerinin yardımıyla Aza-bisiklo iskelet yapısına sahip moleküller başarıyla sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Aza-bicylic structures are considerable molecules because of its biological activity. Especially, The Epibatidine and its derivatives are components of several drugs which are using in treatment of a lot of diseases such as Alzheimer, Parkinson, Schizophrenia, Epilepsy, Anxiety-depression, Tourette syndrome and Nicotine addiction. In this study, Schiff bases, frequently using in several synthesis in literature, were used as starting materials in this study. In this study, our aim was to use Schiff bases which are known and unknown imines derivatives in the literature, and the conduct Diels-Alder reaction experiments to cyclopentadien for synthesis aza-byclic compounds. The synthesized Schiff bases were treatment with cyclopentadien and Lewis acids such as TiCl4, InCl3, SnCl4, AlCl3, BF3.Et2O, TMSBr, TMSCl and ZnCl2 in several temperature. The result of these addition reaction were obtained aza-bicyclic compounds (Epibatidine derivatives) in high yields according to Lewis acid's structure. As a result, the simple compounds as Schiff bases were successfully used as starting materials in synthesis of aza-bicyclic compounds.