Optimize orbitalli möller-plesset pertürbasyon ve eşleşmiş elektron çiftleri teorilerinin termokimya ve kinetiğe uygulamaları
Assessment of the orbi̇tal-optimized moller plesset and coupled-electron pair theories for thermochemistry and kinetics
- Tez No: 392136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BOZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Optimize orbitalli teorilerin termokimya ve kinetik açısından bir değerlendirilmesi sunulmuştur. Optimize orbitalli teoriler; kapalı ve açık kabuk reaksiyon enerjilerine, bariyer yüksekliklerine, aromatik bağ ayrışma enerjilerine ve radikal kararlılık enerjilerine (RSE) uygulanmıştır. Optimize orbitalli teorilerin performansı; MP2, MP2.5, MP3, CEPA(0), OMP2, OMP3, OCEPA(0), CEPA(1), bağlaşık küme teklileri ve çiftlileri (CCSD), ve CCSD(T) metotlarının performanslarıyla karşılaştırılmıştır. Test setlerinin çoğunda, optimize orbitalli teoriler MP2, MP2.5, MP3, CEPA(0), CEPA(1), ve CCSD metotlarından daha doğru sonuçlar vermektedir. Sonuçlarımız, MP ve CEPA(0) metodlarının referans dalga fonksiyonu, spin kontaminasyon problemine maruz kaldığında, bu yöntemlerin gözle görülür şekilde başarısız olduğunu göstermektedir. Aksine, optimize orbitalli teoriler, kısıtlandırılmamış Hartree-Fock başlangıç orbitallerinde spin kontaminasyonunu ortadan kaldırabilir ve kararlı çözümler verebilir. Genel bir değerlendirme olarak, optimize orbitalli teorileri sadece problemli açık kabuk sistemler ve geçiş durumları için değil, aynı zamanda kapalı kabuk moleküller ve aromatik bağ ayrışma enerjileri için de son derece faydalı olduğu sonucuna ulaşabiliriz.
Özet (Çeviri)
An assesment of orbital optimized methods for thermochemistry and kinetics is presented. Orbital-optimized theories is applied to closed- and open-shell reaction energies, barrier heights, aromatic bond dissociation energies, and radical kararlıization energies. The performance of orbital-optimized theories is compared with that of the MP2, MP2.5, MP3, CEPA(0), OMP2, OMP3, OCEPA(0), CEPA(1), CCSD, and CCSD(T) methods. For most of the test sets, the orbital optimized theories perform better than MP2, MP2.5, MP3, CEPA(0), CEPA(1), and CCSD; and provide accurate results. Our results demonstrate that the MP ve CEPA(0) methods dramatically fail when the reference wave function suffers from the spin-contamination problem. On the other hand, the orbital-optimized theories can annihilate spin contamination in the unrestricted-Hartree–Fock (UHF) initial guess orbitals and can yield stable solutions. For overall evaluation, we conclude that the orbital-optimized theories is quite helpful not only for problematic open-shell systems, transition-statesand aromatic bond dissociation energies but also for closed-shell molecules.