Koyun karaciğerinden aldoz redüktaz ve sorbitol dehidrogenaz enzimlerinin saflaştırılması ve bazı fenolik asitlerin enzimlerin aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Purification of aldose reductase and sorbitol dehydrogenase enzymes from sheep liver and investigation of some phenolic acids effects on enzymes activity
- Tez No: 392135
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BEYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Aldoz redüktaz [E.C 1.1.1.21] ve sorbitol dehidrogenaz [EC 1.1.1.14] enzimleri koyun karaciğerinden saflaştırıldı. AR enzimi homojenat hazırlanması, amonyum sülfat çöktürmesi, DE-52 Selüloz iyon değişim, Sephadex G-100 jel filtrasyon ve 2',5'-ADP Sepharose 4B afinite kromatografisi yöntemleri kullanılarak %2,11 verimle yaklaşık 161,9 kat saflaştırıldı. AR enzimi için optimum pH, optimum iyonik şiddet, optimum sıcaklık, aktivasyon enerjisi, aktivasyon entalpisi, Q10 ve stabil pH belirlendi. SDH enzimi ise koyun karaciğerinden homojenat hazırlanması, amonyum sülfat çöktürmesi, DE-52 Selüloz iyon değişim, CM-Selüloz C-52 iyon değişim ve Sephadex G-100 jel filtrasyon kromatografisi yöntemleri ile %0,53 verimle yaklaşık 9,07 kat saflaştırıldı. Enzimlerin saflığını kontrol etmek ve alt birim molekül kütlelerini tespit etmek amacıyla SDS-PAGE yapıldı ve enzimlerin alt birim molekül kütlesi koyun karaciğeri AR enzimi için 38,82 kDa ve SDH enzimi için 37,74 kDa olarak belirlendi. Ayrıca aldoz redüktaz enziminin substratı için KM ve Vmax değerleri hesaplandı. Daha sonra koyun karaciğeri AR ve SDH enzimi aktivitesi üzerine bazı fenolik asitlerin etkileri araştırıldı. İnhibisyon etkisi gösteren fenolik asitler için Linewear-Burk grafikleri ile Ki sabitleri ve inhibisyon tipleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aldose reductase [E.C 1.1.1.21] and sorbitol dehydrogenase [EC 1.1.1.14] were purified from sheep liver. AR was purified with a yield 2.11%and approximately 161.9 fold by preparation of homogenates, ammonium sulphate precipitation, DE-52 Selulose ion-exchange, Sephadex G-100 gel filtration and 2'.5'-ADP Sepharose 4B affinity chromatography techniques. Optimal pH, optimal ionic strenght, optimal temperature, activation energy, activation enthalpy, Q10 and stable pH were determined for AR enzyme. SDH was purified with a yield 0.53% and approximately 9.07 purification fold by preparation of homogenates, ammonium sulphate precipitation, DE-52 cellulose ion-exchange, CM-Selüloz C-52 ion-exchange and Sephadex G-100 gel filtration chromatography techniques. To check the purity and determine subunit molecular weights of enzymes, SDS-PAGE was performed which showed a single band and MW of approximately 38.82 kDa for sheep liver AR and 37.74 kDa for sheep liver SDH. In addition, KM and Vmax values for substrate of AR enzyme were calculated. Then effects of phenolic acids on sheep liver AR and SDH enzymes activities were investigated. For phenolic acids that exhibit inhibitory effect Ki constants were calculated and inhibition types were determined by the help Linewear-Burk curves