Ab initio Hartree-Fock (HF) ve yoğunluk fonksiyonu teori (DFT) metotlarıyla 5-(4-bromofenilamino)-2-metilsülfanilmetil-2h-1,2,3-triazol-4-karboksilik asit etil ester molekülünün titreşim ve 1H ve 13C NMR kimyasal kayma analizleri
Vibrational and 1 and 13 NMR chemical shift analysis of 5-(4-bromophenylamino)-2-methylsulfanylmethyl-2h-1,2,3-triazol-4-carboxylic acid ethyl ester by using ab initio Hartree-Fock (HF) and density functional theory (DFT) methods
  1. Tez No: 296806
  2. Yazar: EMRAH ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UCUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, 6-31G(d), 6-31G(d,p) ve LANL2DZ temel setli Hartree?Fock (HF) ve yoğunluk fonksiyon teori (DFT/B3LYP) metotları kullanılarak 5-(4-bromofenilamino)-2-metilsülfanilmetil-2H-1,2,3-triazol-4-karboksilik asit etil ester molekülünün titreşim frekansları, 1H ve 13C NMR kimyasal kayma değerleri teorik olarak hesaplandı. Optimize moleküler geometrik parametreleri verilerek X- ışını saçılması deneylerinden elde edilen değerlerle mukayese edildi. Hesaplanan titreşim frekanslarını deneysel değerlere yaklaştırmak için skala kuantum mekanik kuvvet alanı (SQM FF) metodu uygulandı. Hesaplanan teorik titreşim frekanslarının ve kimyasal kaymaların deneysel verilerle uyum içinde olduğu görüldü. 6-31G(d,p) temel setli B3LYP metodu ile bileşiğin çözücü ortamda enerjik davranışını belirlendi. Elde edilen sonuçlardan bileşiğin toplam enerjisinin, artan çözücü kutuplanabilirliği ile azaldığı görüldü. Ayrıca bileşiğin moleküler elektrostatik potansiyeli (MEP), doğal bağ orbitali (NBO) ve sınır moleküler orbitalleri B3LYP/LANL2DZ metodu ile tesbit edildi, ayrıca bütün HF ve B3LYP seviyelerinde, bileşiğin termodinamik parametreleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the optimized molecular geometry, vibrational frequencies, 1H and 13C NMR chemical shift values of 5-(4-bromophenylamino)-2-methylsulfanylmethyl-2H-1,2,3-triazol-4-carboxylic acid ethyl ester have been calculated by using Hartree?Fock (HF) and density functional method (DFT/B3LYP) with 6-31G(d), 6-31G(d,p) and LANL2DZ basis sets. The optimized molecular geometric parameters were presented and compared with the data obtained from X-ray diffraction. In order to fit the vibrational frequencies to the experimentally observed ones, scaled quantum mechanics force field (SQM FF) methodology was carry out. The calculated vibrational frequencies and chemical shifts were seen to be in very good agreement with the experimental data. In solvent media the energetic behavior of the compound was also examined by using the B3LYP method with the 6-31G(d) basis set, applying the COSMO model. The obtained results indicated that the total energy of the compound decreases with increasing polarity of the solvent. Furthermore, molecular electrostatic potential (MEP), natural bond orbital (NBO) and frontier molecular orbitals (FMOs) of the compound were performed by the B3LYP/LANL2DZ method, and also thermodynamic parameters of the compound were calculated at all the HF and B3LYP levels.