Antirezorptif ilaç reçete eden tıp hekimlerinin ilaçlarla ilişkili çene osteonekrozu hakkındaki yaklaşımı ve farkındalıkları
Approach and awareness of medical practitioners prescribing antiresorptive drugs regarding medication-related osteonecrosis of the jaw
  1. Tez No: 860117
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇÖLGEÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK MENZİLETOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Antirezorptif veya antianjiojenik ajanlarla tedavi gören ya da tedavi geçmişi olan, baş boyun bölgesinden radyoterapi almamış, baş boyun bölgesinde metastatik hastalığı bulunmayan hastaların maksillofasiyal bölgelerinde 8 haftadan daha uzun süredir var olan, intraoral veya ekstraoral bir fistülle ilişkili olabilen ekspoze kemik varlığı medikal ilaçlarla ilişkili çene osteonekrozu (MRONJ) olarak tanımlanmaktadır. MRONJ'a neden olan başlıca ajanlar bifosfonatlardır. Bifosfonatlar günümüzde kemiğin metabolizmal hastalıkları ve malignitelerin iskeletsel etkilerini tedavi etmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, antirezorptif ilaç reçete eden tıp hekimlerinin MRONJ hakkındaki farkındalıklarını ve bu konu ile ilgili yaklaşımlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza dahiliye, onkoloji, ortopedi ve fizik tedavi ve rehabilitasyon anabilim dallarında uzman olarak görev yapan 81 tıp hekimi katılmıştır. MRONJ ile ilgili 15 soru içeren anket formları hekimler tarafından doldurulmuş ve hekimlerin MRONJ ile ilgili farkındalıkları değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan uzman hekimlerin zolendronatı diğer antirezorptif ilaçlara göre daha fazla reçete ettikleri ve bifosfonat grubu ilaçları en sık osteoporoz için reçete ettiklerini belirlenmiştir. Hekimlerin damar içi uygulanan bifosfonatları oral bifosfonatlara göre fazla reçete ettiği görülmüştür. Çalışmamıza katılan uzman hekimlerin yaklaşık yarısının MRONJ hakkında bilgi sahibi olduğu ve sadece %21'inin antirezorptif tedavi öncesinde hastalarını dental muayene için yönlendirdiği tespit edilmiştir. Hekimlerin MRONJ riskini değerlendirmek için biyokimyasal testlere başvurma oranı %30.9'dur. Sonuç: MRONJ ile ilgili farkındalıkların artması için tıp ve diş hekimliği alanları arasında multidisipliner bir yaklaşım ile iyi koordine edilmiş bir konsültasyon sistemi oluşturularak hastaların antirezorptif ilaç tedavisi öncesinde dental muayenelerinin ve girişimsel dental işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili farkındalık düzeyinin artması için akademik yayın, eğitim seminerleri veya sempozyum gibi eğitim stratejileri oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Patients who are undergoing treatment with antiresorptive or antiangiogenic agents, or have a treatment history, who have not received radiotherapy in the head and neck region, and do not have metastatic disease in the head and neck region, and have exposed bone associated with an intraoral or extraoral fistula that has been present for more than 8 weeks in the maxillofacial regions are defined as medication-related osteonecrosis of the jaw (MRONJ). The main agents causing MRONJ are bisphosphonates. Bisphosphonates are commonly used today to treat the skeletal effects of metabolic diseases and malignancies. The purpose of this study is to assess the awareness and approaches of medical practitioners prescribing antiresorptive drugs regarding MRONJ. Materials and Methods: Our study included 81 medical practitioners who specialize in the fields of internal medicine, oncology, orthopedics, and physical medicine and rehabilitation. Questionnaires containing 15 questions related to MRONJ were completed by the physicians, and their awareness of MRONJ was evaluated. Results: It has been determined that the specialist physicians participating in our study prescribe zoledronic acid more frequently than other antiresorptive drugs and that bisphosphonate group drugs are most commonly prescribed for osteoporosis. It was observed that physicians prescribe intravenous bisphosphonates more frequently than oral bisphosphonates. Approximately half of the specialist physicians participating in our study were found to have knowledge about MRONJ, and only 21% referred their patients for dental examination before antiresorptive treatment. The rate of using biochemical tests to assess the risk of MRONJ among physicians is 30.9%. Conclusion: To increase awareness of MRONJ, a well-coordinated consultation system should be established through a multidisciplinary approach between the fields of medicine and dentistry. This system should ensure that patients undergo dental examinations and interventional dental procedures before initiating antiresorptive drug therapy. To enhance awareness on this issue, educational strategies such as academic publications, training seminars, or symposiums should be developed.