Çokgensel alanda iki değişkenli sürekli dağılım fonksiyonları için uyum iyiliği testleri
Goodness of fit tests for continuous bivariate distribution functions in polygonal area
  1. Tez No: 392299
  2. Yazar: TUNCAY ULUYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KESEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, iki boyutlu keyfi bir alanın sürekli iki değişkenli dağılımına göre klasik ve deneysel dağılım fonksiyonları yardımıyla uyum iyiliği testlerinin yapılabilmesi için yeni bir yaklaşım denenmiştir. İki-boyutlu keyfi bir alan çokgensel bir yaklaşımla tanımlanmıştır. Tanım bölgesi çokgensel bir alan olan rastgele değişkenlerin dağılım fonksiyonun hesaplanması için çokgensel bölge öncelikle üçgenlere ayrılır. Üçgenleme işleminde Delaunay algoritması tercih edilmiştir. Her bir üçgen ayrı ayrı incelenerek istatistiksel işlemler gerçekleştirilir. Her bir üçgende dağılım fonksiyonu, gözlenen frekanslar, beklenen frekanslar ve deneysel dağılım fonksiyonu değerleri hesaplanması için farklı yaklaşımlar denenmiştir. Bu yaklaşımlar yardımıyla elde edilen parametreler ile iki değişkenli Ki-kare ve Kolmogorov-Smirnov testleri başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study there has been tried a new approach in order to do goodness of fit tests of an arbitrary two-dimensional area with the help of classical and empirical distribution functions based on bivariate distributions. Arbitrary two-dimensional area is defined by a polygonal approach. Polygonal definition area is firstly divided into triangles to calculate the distribution function of the random variables. The Delaunay algorithm is preferred for triangulation operation. Statistical calculations are carried out by analyzing each of the triangles separately. For each triangular different approaches have been tried to the calculate distribution function, observed frequencies, the expected frequency and the values of empirical distribution function With the help of parameters obtained by using these approaches, Chi-square and Kolmogorov-Smirnov tests with two variables have been carried out successfully. .