Parametrisizm manifestosu bağlamında parametrik tasarım
Parametric design in the context of parametricism manifest
- Tez No: 392319
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERBÜLENT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Sanayi Devrimi sonrasında teknik alanda gerçekleşen gelişmelerle başlayan süreç, Elektronik Devrim sonrasında yaşanan dijital gelişmelerle devam etmiş ve parametrik tasarım, günümüz mimarlığı açısından güncel bir tartışma alanı haline gelmiştir. Çalışma kapsamında, parametrik tasarım süreçleriyle gerçekleştirilen tasarımlar, Parametrisizm Manifestosu bağlamında incelenerek, uygulamanın ve kuramın bir arada düşünülmesi amaçlanmıştır. Çalışma; Genel Bilgiler, Yapılan Çalışmalar, Bulgular ve İrdelemeler, Sonuçlar ve Öneriler olmak üzere dört başlıkta ele alınmıştır. Genel Bilgiler bölümünde; dijital teknoloji-mimarlık ilişkisi araştırılarak, bu sürecin bir sonucu olan parametrik tasarım incelenmiş ve mimarlığa etkileri araştırılmıştır. Yapılan Çalışmalar bölümünde; parametrik tasarım süreçleriyle tasarlanan örnekler belirlenerek, bu örnekler Parametrisizm Manifestosu ilkeleri üzerinden irdelenmiştir. Bulgular ve İrdelemeler bölümünde; incelenen tasarımlardan elde edilen veriler, oluşturulan Parametrisizm Manifestosu ilkeleri bağlamında ayrı ayrı ele alınarak irdelenmiştir. Son bölümde ise; parametrik tasarımın gelişerek devam etmekte olan bir süreç olduğu, tasarım ve inşa süreçleri açısından mimarlığı dönüştürmeye başladığı sonucuna varılmıştır. Ancak, dönüşmekte olan bu mimarlık ortamına ilişkin yeterli kuramsal temelin oluşturulamadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler :Parametrik Tasarım, Parametrisizm Manifestosu, Dijital Tasarım, Kompütasyonel Tasarım, Algoritmik Tasarım
Özet (Çeviri)
The process that has begun with the technical developments happened after Industrial Revolution, kept on with the digital developments occurred after Electronic Revolution. As a result, parametric design has become a contemporary issue for architecture. Within the scope ofthe study, the architectural designs that have shaped with parametric design process are researched according to Parametricism Manifest. Hereby, the practice is aimed to correlate with theory. The study consists of four sections; General Information, Studies, Findings and Discussion, Results and Suggestions. In General Information section; the relationship between technology and architecture is investigated. Parametric design, a result of this relationship, is analyzed and its effects on architecture are examined. In Studies section; the designs which have shaped with the parametric design process are selected. The selected designs are examined based on Parametricism Manifest principles. In Findings and Discussion section; the data obtained from the selected designs are researched individually according to Parametricism Manifest principles. In the last section; it is concluded that parametric design is an ongoing process which has begun to change architecture in terms of design and construction. Besides that, it is also seen that the theoretical base has not developed enough to discuss the changing architectural design environment. Key Words :Parametric Design , Parametricism Manifest, Digital Design, Computational Design, Algorithmic Design