Abhazya, Artvin, Trabzon, Samsun, Bartın ve Hatay bölgesinde yetişen defne (Laurus nobilis L.)'nin yaprak ve meyvelerinin uçucu yağ ve yağ asitlerinin belirlenmesi
Determination essential oils and fatty acids of leaves and fruits of laurel (Laurus nobilis L.) grown in Abkhazia, Artvin, Trabzon, Samsun, Bartın and Hatay and regions
- Tez No: 392320
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Chemistry, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lif ve Kağıt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez çalışmasında Abhazya, Artvin, Trabzon, Samsun, Bartın ve Hatay Bölgesinde yetişen defne (Laurus nobilis L.)'nin yaprak ve meyvelerinin uçucu yağ ve yağ asitleri belirlenmiştir. Defne yapraklarının uçucu yağları su destilasyonu metodu ile elde edilmiş ve uçucu yağ miktarları hesaplanmıştır. Uçucu yağlar GC-MS cihazında analiz edilmiştir. Defne meyveleri etli kısım ve tohum kısmı ayrı ayrı FOSS Soxtec 2050 adlı cihazda sabit yağı tayin edilmiş olup, sabit yağ verimi hesaplanmıştır. Elde edilen sabit yağların yağ asidi analizi GC-FID cihazında yapılmıştır. Defne yapraklarında en yüksek ve en düşük yağ verimi (%4.69-%0.50) ile sırasıyla Abhazya (HK) 0-100 m ve Hatay 300-600 m aralığından toplanan yapraklardan elde edilmiştir. Uçucu yağ GC-MS analiz sonuçlarına göre defne uçucu yağlarında en çok bulunan uçucu bileşikler, 1,8 sineol (%19.71-%47.76), α-terpinil asetat (%12.86-%21.24), sabinen (%5.98-%10.36) olmaktadır. Defne meyvesi etli kısım sabit yağında, en yüksek ve en düşük verim (%44.66-%29.28) ile Hatay 0-100 m ve Abhazya 0-100 m 'de saptanmıştır. Tohum kısmında en yüksek ve en düşük verim (%22.81-%16.26) ile Bartın 100-300 m ve Trabzon 0-100 m'de saptanmıştır. Defne meyvesi etli kısmında en çok bulunan yağ asitleri (%48.93) ile oleik asit ve ve defne meyvesi tohum kısmında en çok (%48.75) ile laurik asit saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine essential oils and fatty acids of Laurel's leaves and fruits (Laurus nobilis L.) grown in Abkhazıa, Artvin, Trabzon, Samsun, Bartın and Hatay regıons The essential oils were extracted by hidrodestillation method and yields were calculated according to dry weight. Essential oils were analyzed using a GC-MS system. fleshy parts of laurel fruits and seeds were analyzed separately to determine yields of fixed oils. FOSS Soxtec 2050 was used for this analysis. Fixed oils were analyzed using a GC-FID system. The yields of essential oils were obtained by hydro distillation range between 0.50%-%4.69. These essential oils were obtained from cities of Abhazya 0-100 (AD) and Hatay 300-600 m. The major components of these oils were 1,8- cineole (%19.71-%47.76), α-terpnyl acetate (%12.86-%21.24), sabinene (%5.98-%10.36), The fixed oil yields of fleshy parts of Laurus nobilis L. obtained by automatic solvent extraction method range between (44.66%-29.28%). These fixed oils were obtained from fleshy parts of laurel which were harvested from cities of Hatay 0-100 m ve Abhazya 0-100 m. The fixed oil yields of seeds of Laurus nobilis L. were obtained by automatic solvent extraction method range between (22.81%-16.26%). These fixed oils were obtained from laurel seeds which were harvested from cities of Bartin 100-300 m and Trabzon 0-100 m. The major fatty acid for fixed oils from flesh parts of laurel was determined as oleic acid. (48.93%). The major fatty acid for fixed oils from seeds of laurel was determined as lauric acid (48.75%).